Relikwie błogosławionego ks. J. Popiełuszki trafiły do Łopuszna

Data publikacji: 07.07.2019 09:28 / Data aktualizacji: 07.07.2019 12:50
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki zostały uroczyście wprowadzone do kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Łopusznie

Relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki zostały uroczyście wprowadzone do kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Łopusznie
Łopuszno. 07.07.2019 / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, patrona Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, zostały uroczyście wprowadzone do kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Łopusznie.

Ksiądz Jarosław Strojny, który przewodniczył mszy świętej podczas homilii zwracał uwagę, że to, iż  data urodzin księdza, czyli 14 września to też dzień, w którym w kościele katolickim obchodzi się Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Dlatego świątynia, w której złożono relikwie nie jest wybrana przez przypadek.  

Duchowny mówiąc o błogosławionym kapłanie wspominał jego hart ducha i nieustępliwość nawet w obliczu zagrożenia ze strony służb bezpieczeństwa. Jak mówił, błogosławiony Jerzy Popiełuszko utożsamiając się z robotnikami, osobami, które były poniżane i uciśnione przez władze komunistyczne sam sprowadzał na siebie niebezpieczeństwo. Mimo to, nigdy się ich nie wyparł.

- W trakcie stanu wojennego ksiądz Jerzy wspierał pokrzywdzonych robotników i działaczy podziemia antykomunistycznego, którzy masowo trafiali do więzienia. Tym sprowadził na siebie złość władz komunistycznych. Mówiło się, że księdza trzeba uciszyć, co było jednoznaczne z wyrokiem śmierci. Gdyby nie angażowanie się w pomoc może żył by do dziś. Ale, czy my żylibyśmy w takiej samej Polsce? Dziś potrzeba nam takich wzorców, przykładów i orędowników jakim był ks. Jerzy Popiełuszko - mówił hierarcha

Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności stwierdził, że przesłanie: zło dobrem zwyciężaj jest aktualne także obecnie.

- To są bardzo przemawiające i życiowe przesłania. Jasne jest, że nie wymaga się od wszystkich heroizmu, ale przyzwoitości tak. Myślę, że postać księdza Jerzego niesie ze sobą także to przesłonie. Bądźmy przyzwoici, to jest już dużo - mówił Waldemar Bartosz.

Uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe Solidarności i szkół z regionu, które mają jako patrona ks. Jerzego Popiełuszkę. Do kościoła wprowadzone zostały tzw. relikwie pierwszej klasy, czyli krew Jerzego Popiełuszki. Stanęły one przy obrazie błogosławionego księdza.

Reklama