WOT jest niesłusznie poddawany krytyce przez liberalne media i opozycję

Data publikacji: 07.07.2019 18:42
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Katowice. Trzeci dzień konwencji PiS. Panel dotyczący WOT

Katowice. Trzeci dzień konwencji PiS. Panel dotyczący WOT
Katowice. 07.07.2019 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Koncepcje rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej i strategiczne elementy bezpieczeństwa kraju były jednym z tematów dyskusji katowickiej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości.

W panelu dotyczącym piątego rodzaju sił zbrojnych wzięli udział eksperci, przedstawiciele ministerstwa obrony narodowej, a także parlamentarzyści. Jednym z punktów obrad było przeciwdziałanie, pojawiającym się ze strony opozycji, a także części mediów, fałszywym informacjom na temat WOT. 

Jak informuje senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej, mity i nieprawdziwe informacje, dotyczące między innymi słabej jakości sprzętu, jakim posługują się terytorialsi mają na celu zdyskredytowanie formacji i zniechęcenie obywateli do służby ojczyźnie.

- Takie informacje są skrajnie nieprawdziwe. Żołnierze WOT posługują się najnowocześniejszym karabinem GROT produkowanym w Polsce. Co więcej, osoby zgłaszające się do tej formacji, to ludzie wykształceni i kompetentni. Ponad 40 procent członków tej formacji to osoby z wykształceniem średnim, najczęściej technicznym, co jest niezwykle praktyczne i przydatne w Wojskach Obrony Terytorialnej. Kolejne prawie 30 procent rekrutów, to osoby z wykształceniem wyższym. Do WOT wstępują najczęściej osoby młode w wieku od 25 do 35 lat - dodaje senator.

Poseł Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że panel poświęcony obronie terytorialnej był niezwykle istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju.

- Wokół Wojsk Obrony Terytorialnej szerzonych jest wiele kłamstw, zwłaszcza ze strony opozycji parlamentarnej. W moim przekonaniu, utworzenie WOT jest jedną z najbardziej oczekiwanych w kontekście bezpieczeństwa narodowego, decyzji Prawa i Sprawiedliwości. Potwierdzają to także eksperci, którzy podkreślają, że bez obrony terytorialnej nasz kraj nie jest w stanie skutecznie się bronić. Wojska Obrony Terytorialnej są koniecznością i cieszę się, że to wybrzmiało także na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości - dodaje.

Obecnie terytorialną służbę wojskową w całym kraju pełni około 22 tysięcy żołnierzy.

Reklama