Rolnicy otrzymają pieniądze na odkwaszanie gleb

Data publikacji: 08.07.2019 20:44
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja WFOŚiGW. Od lewej: Katarzyna Sowa-Cichecka - dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach, poseł Maria Zuba, Ryszard Gliwiński - Prezes Zarządu WFOŚiGW, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, senator Krzysztof Słoń i Grzegorz Socha - Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW

Konferencja WFOŚiGW. Od lewej: Katarzyna Sowa-Cichecka - dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach, poseł Maria Zuba, Ryszard Gliwiński - Prezes Zarządu WFOŚiGW, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, senator Krzysztof Słoń i Grzegorz Socha - Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW
Kielce. 08.07.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Rolnicy otrzymają pieniądze na wapnowanie gleb. Rozpoczyna się pilotażowy program finansowany przez rząd, który jednocześnie wspomoże rolnictwo i ochroni środowisko. Program zakłada dofinansowanie działań rolników, posiadających gospodarstwa mniej rentowne, do 75 hektarów.

- Dotacja ma zmniejszyć koszty zabiegu, który jest pożądany z kilku względów - mówi Katarzyna Sowa-Cichecka, dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach.

- To jest prosty zabieg rekomendowany raz na cztery lata. Optymalizuje odczyn gleby, poprawia jej strukturę. Sprawia, że nie trzeba stosować wielu nawozów, ale też poprawia jakość plonu - wymienia.

Dyrektor dodaje, że zakwaszenie gleb na terenie województwa świętokrzyskiego jest obecnie duże. Około 60 procent gleb ma różny odczyn kwasowości.

- Są to gleby bardzo kwaśne, kwaśne i lekko kwaśne. 90 procent gleb przebadanych w zeszłym roku w powiecie koneckim wykazało odczyn kwaśny, w przypadku powiatu starachowickiego, to 89 procent. Wyniki są zatrważające - mówi Katarzyna Sowa-Cichecka.

Jak informuje wojewoda Agata Wojtyszek, program pozwoli ustalić skalę problemu w regionie.

- Wiem, że są tacy rolnicy, którzy dbają o wapnowanie systematycznie, ale są i tacy, którzy nie wiedzą, jakie to pH powinno być. W naszym regionie jest wiele gleb zakwaszonych, dlatego to dobra okazja, by to zmienić - mówi.

Program realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Na odkwaszenie gleb rolnicy mogą pozyskać pieniądze, składając wnioski w okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych w całej Polsce. Właściciele gospodarstw do 25 hektarów otrzymają największą dopłatę, czyli 300 złotych do zakupu 1 tony wapna. Warto zaznaczyć, że jedna tona wapna, to koszt około 800-900 złotych.

Maria Zuba, posłanka Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że program powinien doskonale przyjąć się w regionie.

-Tu, w naszym województwie, gdzie są małe gospodarstwa, które często nie przynoszą zysków, rolnicy często nie mają pieniędzy na takie działania, jak wapnowanie. Myślę, że ten program to zmieni - mówi.

Z kolei senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń zauważa, że wapnowanie dla gleby jest jak profilaktyka zdrowia dla ludzi.

- Nie sztuką jest tylko glebę nawozić i odchwaszczać. Mocna eksploatacja gleby wymaga też poddawania jej regeneracji. Tak jak ludzie korzystają z programów zdrowotnych, tak ten program to profilaktyka adresowana do polskiej ziemi - mówi.

Wnioski można składać od 15 lipca. Program realizowany jest w całej Polsce i potrwa do 2023 roku. W założeniu, odkwaszonych ma zostać 250 tysięcy hektarów ziemi w całym kraju.

Reklama