Fetor z rzeki i śnięte ryby w Bobrzy

Data publikacji: 09.07.2019 13:09
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Problem zanieczyszczonej Bobrzy

Problem zanieczyszczonej Bobrzy
Chełmce. 09.07.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Rzeka na granicy miejscowości: Chełmce i Brynica jest bardzo zanieczyszczona. Mieszkańcy i władze powiatu szukają winnego skażenia wody i podejrzewają, że ktoś regularnie wprowadza do rzeki chemikalia.

Problem zanieczyszczonej Bobrzy. Na zdjęciu mieszkańcyChełmce. 09.07.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Problem powraca co jakiś czas - zaznaczają mieszkańcy.

- Narzekają wędkarze, narzekamy my, którzy mieszkamy w okolicy. Bywa, że przez dwa tygodnie woda jest normalna, ale potem znów staje się bardzo brudna, czasami wręcz pomarańczowa i do tego bardzo śmierdzi - mówią mieszkańcy.

Osoby z okolicy podkreślają, że rzeka do miejsca łączenia się z jej dopływem jest czysta, pływają w niej ryby. Dalej od granicy dwóch miejscowości w stronę Kielc ryby są śnięte - zaznacza Cezary Majcher, mieszkaniec Piekoszowa i członek zarządu powiatu kieleckiego, który postanowił się bliżej przyjrzeć tej sprawie.

- Dostałem sygnał od wędkarzy łowiących w okolicach Aleksandrówki i bardzo narzekali. Rzeka przestała żyć, to przykry widok. Ryby leżą na dnie. Tymczasem Bobrza naturalnie jest dobrym środowiskiem dla pstrąga, a nawet miętusa. Ta ostatnia wymaga szczególnej czystości wody - mówi Cezary Majcher.

Problem zanieczyszczonej Bobrzy. Na zdjęciu Cezary Majcher - członek zarządu powiatu kieleckiegoChełmce. 09.07.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Co tak bardzo zanieczyszcza wodę? Domysły są różne. Padają podejrzenia, że chemikalia mogą wydobywać się z pobliskiej kopalni, ale nie tylko - zaznacza Cezary Majcher.

- Są zrzucane ścieki do rzeki. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że to kanał łączący z oczyszczalnią ścieków w ościennej gminie. Musimy to jednak sprawdzić - mówi.

Przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Kielcach sprawę zgłosił w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska.

Reklama