Środowiskowy Dom Samopomocy z hostelem dla uzależnionych

Data publikacji: 09.07.2019 15:01
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Środowiskowy Dom Samopomocy w Kielcach

Środowiskowy Dom Samopomocy w Kielcach
Kielce. 09.07.2019 / Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

Hostel dla osób uzależnionych od alkoholu powstanie w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ulicy Mielczarskiego w Kielcach. W placówce pomoc znajdzie 14 osób po zakończonym leczeniu odwykowym.

Jak informuje ksiądz Andrzej Drapała, prezes Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”, hostel będzie się znajdować na pierwszym piętrze i za dwa tygodnie rozpocznie się adaptacja pomieszczeń pod jego potrzeby.

- Uporządkowanie pomieszczeń jest konieczne, bowiem wcześniej w tym miejscu mieściły się sale dydaktyczne ówczesnej Akademii Świętokrzyskiej, czyli obecnego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Hostel będzie miejscem całodobowym, dlatego poszczególne sale trzeba dostosować pod potrzeby mieszkalne. Pierwszych pacjentów przyjmiemy 1 stycznia 2020 roku -  mówi ksiądz Andrzej Drapała.

Jak dodaje, podopieczni stowarzyszenia będą mogli maksymalnie mieszkać tam przez trzy lata. To czas, kiedy będą mogli znaleźć pracę i podjąć samodzielne życie.

- Dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, dotkniętych problemami proponujemy kompleksową pomoc. Naszym podopiecznym w trakcie już trzeźwego życia pomożemy podjąć zatrudnienie wspierane. Będzie to praca z terapeutami, psychologiem i instruktorem zawodu -  wyjaśnia ksiądz Andrzej Drapała.

Adaptacja pomieszczeń na potrzeby hostelu dla osób uzależnionych od alkoholu kosztować będzie 2 miliony 600 tysięcy złotych, z czego 2 miliony 400 tysięcy złotych przekazał Urząd Marszałkowski, który środki te pozyskał z Unii Europejskiej.

Podobne wiadomości
Reklama