Zbigniew Ziobro „jedynką” w Świętokrzyskiem

Data publikacji: 13.07.2019 11:16 / Data aktualizacji: 13.07.2019 12:51
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP, IAR
Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości
Kraków. 19.05.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprezentował nazwiska kandydatów, którzy znajdą się na pierwszych miejscach list wyborczych PiS w wyborach parlamentarnych. W okręgu wyborczym nr 33 (województwo świętokrzyskie) liderem listy będzie Zbigniew Ziobro.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprezentował nazwiska kandydatów, którzy znajdą się na pierwszych miejscach list wyborczych PiS w wyborach parlamentarnychWarszawa. 13.07.2019 / Fot. twitter.com/pisorgpl

Liderów list kandydatów w 41 okręgach zaprezentował podczas sobotniej konferencji prasowej Jarosław Kaczyński. On sam będzie na czele listy w okręgu warszawskim. Natomiast premier Mateusz Morawiecki będzie otwierał listę w Katowicach.

W okręgu podwarszawskim "jedynką" został szef MON Mariusz Błaszczak.

W Legnicy "jedynkę" ma wiceprezes ugrupowania Adam Lipiński. W Wałbrzychu liderem jest szef KPRM Michał Dworczyk, we Wrocławiu na czele znalazła się posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka, a w Bydgoszczy - poseł Tomasz Latos.

W Toruniu na czele listy jest minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, a w Lublinie wiceszef MSWiA Sylwester Tułajew.

Listę PiS w Chełmie otwiera wicepremier, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, a w Zielonej Górze - poseł Marek Ast.

W Łodzi "jedynką" został wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński, a w Piotrkowie Trybunalskim - wiceprezes PiS, b. szef MON Antoni Macierewicz.

W Sieradzu "jedynkę" ma posłanka Joanna Lichocka, w Chrzanowie b. rzecznik rządu w gabinecie Beaty Szydło - Rafał Bochenek. W Krakowie "jedynka" przypadła posłance Małgorzacie Wassermann, w Nowym Sączu - posłowi Arkadiuszowi Mularczykowi. W Tarnowie z pierwszego miejsca wystartuje radna Anna Pieczarka.

W Płocku na pierwszym miejscu znalazł się minister zdrowia Łukasz Szumowski, w Radomiu - szef gabinetu premiera Marek Suski, a w Siedlcach - minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W Opolu z pierwszego miejsca wystartuje wicewojewoda Violetta Porowska. W Krośnie - marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Liderem w Rzeszowie jest szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

W Białymstoku "jedynką" został minister edukacji Dariusz Piontkowski, w Gdańsku wiceminister kultury Jarosław Sellin, w Gdyni poseł Marcin Horała, a w Bielsko-Białej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Liderem listy w Częstochowie został wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, w Gliwicach szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, a Rybniku na czele listy jest b. europoseł Bolesław Piecha.

W Sosnowcu "jedynkę" ma posłanka Ewa Malik, w Kielcach szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, w Elblągu poseł Leonard Krasulski, w Olsztynie Wojciech Maksymowicz, w Kaliszu poseł Jan Dziedziczak.

W Koninie lideruje wojewoda Zbigniew Hoffmann, w Pile - Krzysztof Czarnecki, w Poznaniu minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, w Koszalinie wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, a w Szczecinie minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.

Na briefingu po zaprezentowaniu „jedynek” rzeczniczka partii Anita Czerwińska, powiedziała że PiS będzie teraz opracowywało propozycje programowe po konwencji, która odbyła się w Katowicach. Zaznaczyła, że póki co PiS ma gotowe „jedynki”, a całe listy wyborcze będą gotowe „niebawem”. - Będziemy niebawem informować o kolejnych miejscach na listach - dodała. - Pierwsze miejsca są dla osób, które ciężko pracują i których prace doceniamy - zaznaczyła.

Zastępca rzecznika partii Radosław Fogiel pytany o to, dlaczego premier Mateusz Morawiecki będzie kandydował z Katowic, odpowiedział, że taka była decyzja kierownictwa partii.

- To jest taki sam dobry okręg, jak pozostałych czterdzieści, zwłaszcza dla premiera, który jest premierem całej Polski - mówił.

Fogiel podkreślił, że o ewentualnych urlopach premiera oraz ministrów jego rządu na czas kampanii będą jeszcze prowadzone rozmowy w gronie kierownictwa partii po ogłoszeniu przez prezydenta daty wyborów.

Pytany o to, dlaczego wśród „jedynek” zabrakło lidera Porozumienia, wicepremiera Jarosława Gowina, odpowiedział, że Gowin będzie miał „właściwe miejsce”.

- Nie chcemy jeszcze wszystkich kart odkrywać. To będzie ogłoszone w odpowiednim momencie - zapowiedział zastępca rzecznika PiS.

Fogiel pytany, skąd tak duża liczba „debiutantów” wśród „jedynek” stwierdził, że partia doszła do wniosku o potrzebie „świeżej krwi”, a poza tym część doświadczonych polityków PiS uzyskało mandaty europosłów w wyborach do PE.

Niedzielny piknik w gminie Gózd w powiecie radomskim z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - jak wynika z informacji PAP uzyskanych w sztabie wyborczym - ma zainaugurować przedwyborczy objazd polityków partii po Polsce. Także w niedzielę podobny piknik w Tokarni organizują świętokrzyskie struktury Prawa i Sprawiedliwości.

W ostatni weekend w Katowicach odbyła się konwencja programowa PiS i Zjednoczonej Prawicy „Myśląc: Polska”. Jej efektem - jak zapowiadali politycy PiS - ma być przygotowanie założeń programowych przed wyborami parlamentarnymi. W trakcie konwencji odbyło się kilkanaście sesji plenarnych z udziałem szefów poszczególnych resortów oraz kilkadziesiąt paneli eksperckich. Głos zabierali również prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz szefowie partii koalicyjnych: Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro i Porozumienia - Jarosław Gowin.

W ubiegłym tygodniu - jak wynika z informacji PAP - politycy PiS rozpoczęli już pisanie programu na jesienne wybory parlamentarne. Program ma być gotowy na przełomie sierpnia i września, przed rozpoczęciem kampanii i inaugurującą ją konwencją wyborczą.

Ponadto - jak dowiedziała się PAP - z poszczególnych okręgów spłynęły już propozycje pełnych list wyborczych, które będą analizowane przez komitet polityczny PiS w przyszłym tygodniu.

W połowie czerwca Komitet Polityczny PiS zatwierdził byłego szefa MSWiA, obecnie europosła Joachima Brudzińskiego na szefa sztabu wyborczego PiS, a europosła Tomasza Porębę na jego zastępcę. Ponadto była premier, obecnie europosłanka Beata Szydło została szefową rady sztabu wyborczego.

Liderzy PiS wkrótce rozpoczną przedwyborczy objazd po Polsce. Akcję zainauguruje lider ugrupowania Jarosław Kaczyński, który jutro (niedziela, 14 lipca) odwiedzi gminę Gózd na Mazowszu. Szef sztabu PiS, europoseł Joachim Brudziński w niedawnej rozmowie z PAP zapowiedział, że niedługo po zakończeniu konwencji programowej ugrupowania w Katowicach (odbyła się w ostatni weekend) politycy PiS będą kontynuować objazd po kraju.

- Tak jak zapowiadał prezes Kaczyński, my w tym roku wakacji nie mamy. Nasi politycy cały czas są w terenie. Od zakończenia wyborów do Parlamentu Europejskiego spotykają się z Polakami. Teraz jednak zmieni się formuła tych spotkań. Są wakacje, musimy brać pod uwagę fakt, że Polacy chcą odetchnąć od ostrej polityki, ostrych sporów - mówił Brudziński.

Spotkania, w których będą uczestniczyć liderzy ugrupowania, w tym Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz była wicepremier, europosłanka Beata Szydło będą się odbywały w formule pikników rodzinnych.

Wybory do parlamentu odbędą się jesienią. Prezydent musi zarządzić ich termin do 14 sierpnia. Może wybrać jedną z niedziel między 12 października a 12 listopada.

Tagi do tego wpisu
Reklama