Muzyczne święto w klasztorze cystersów

Data publikacji: 13.07.2019 22:00
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Kultura

 
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Muzyka polska i światowa w wykonaniu Georgija Agratiny na fletni Pana i cymbałach oraz Roberta Grudnia na zabytkowych barokowych organach zabrzmiała podczas drugiego koncertu w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Jędrzejowskim Archiopactwie Cystersów.

- Publiczność usłyszała m.in. „Prząśniczkę” i „Kozaka” - Stanisława Moniuszki, „Czardasza” Montiego oraz „Poloneza” Wojciecha Kilara. Ponadto, nie zabrakło muzyki z repertuaru Chopina, Ogińskiego i Liszta - poinformował Robert Grudzień, dyrektor festiwalu.

Jak dodał, podczas wydarzenia w wyjątkowych wnętrzach zabytkowego klasztoru przy akompaniamencie zabytkowych barokowych organów można było posłuchać również znanych i lubianych przez jędrzejowską publiczność utworów z repertuaru Georgija Agratiny na fletni Pana i cymbałach.

Dyrektor Robert Grudzień przypomniał, iż tegoroczny jubileuszowy festiwal nawiązuje do roku Stanisława Moniuszki, dlatego w repertuarze koncertu nie mogło zabraknąć tych wyjątkowych utworów. 

W przyszłym tygodniu 20 lipca przed jędrzejowską publicznością wystąpi Zespół im. Georga Philippa Telemanna pod dyrekcją Piotra Sadowskiego, który zagra „Ave Maria” oraz „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego.

Organizatorami festiwalu są: Archiopactwo Cysterskie, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, Fundacja im. Mikołaja z Radomia oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie.

Reklama