Końskie piękności prezentują swoje wdzięki w Opatowcu

Data publikacji: 13.07.2019 18:56
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Opatowiec. 20. Jubileuszowy Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich

Opatowiec. 20. Jubileuszowy Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich
Opatowiec. 13.07.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W Opatowcu w powiecie kazimierskim rozpoczął się Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich. W tym roku jest to jubileuszowa, 20. edycja wydarzenia, podczas którego swój dorobek hodowlany prezentują hodowcy koni rasy małopolskiej z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, łódzkiego, podkarpackiego i śląskiego.

Jak informuje Przemysław Janowski, prezes Terenowego Koła Hodowców Koni, a zarazem syn Wojciecha Janowskiego, pomysłodawcy i ówczesnego organizatora tej imprezy w Opatowcu, to dwudniowa impreza szczególnej rangi. Konie poddawane są tzw. ocenie użytkowej.

- Sędziowie zwracają uwagę na to, w jaki sposób zwierzę się porusza, oceniają technikę skoku, jak reaguje na przeszkody, jego temperament, czy jest może agresywny i nerwowy - mówi Przemysław Janowski.

W niedzielę o godzinie 14.00 nastąpi oficjalne otwarcie championatu w Opatowcu. Potem wybrany zostanie SuperChampion 2019. Najpiękniejszy koń pokazu tradycyjnie otrzyma prestiżowy tytuł, a jego hodowca - puchar.

W programie niedzielnej imprezy nie zabraknie również tradycyjnego pokazu bryczek, zaprzęgów konnych, konkursu skoków przez przeszkody. Ponadto, zaplanowano pokaz ujeżdżania oraz sztuki jeździeckiej. Jak co roku nie zbraknie kiermaszu potraw regionalnych przygotowanego przez panie z koła gospodyń wiejskich. Będą także występy artystyczne dzieci i młodzieży.

Reklama