W Opatowie upamiętnili pomordowanych policjantów

Data publikacji: 15.07.2019 06:31
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Uroczystości z okazji 100-lecia powstania Policji Państwowej

Uroczystości z okazji 100-lecia powstania Policji Państwowej
Opatów. 15.07.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Stulecie powołania Policji Państwowej świętuje policja w Opatowie. W niedzielę wieczorem w kolegiacie św. Marcina odprawiona została msza święta w intencji pomordowanych i poległych funkcjonariuszy. Następnie uroczystości przeniosły się na Rynek, gdzie odczytano Apel Pamięci.

Inspektor Ryszard Komański, komendant opatowskiej policji przypomina, że dekret o powołaniu Policji Państwowej został podpisany 24 lipca 1919 roku. Przez ten wiek policjanci tracili życie w czasie II wojny światowej. Byli mordowani  w sowieckiej obozach tylko dlatego, że byli Polakami - mówi komendant Komański.

Wśród uczestników uroczystości były także  rodziny policyjne. Grażyna Szkonter, prezes świętokrzyskiego oddziału stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 mówiła, że jej dziadek starszy posterunkowy Wojciech Matałowski był policjantem w Kielcach. Zginął za wschodnią granicą. 31 sierpnia 1939 roku wyszedł ze swoim posterunkiem i kolegami na Wschód i już nie wrócili. Był osadzony w Ostaszkowie, potem przewieziony do Tweru, gdzie został zamordowany przez NKWD. Jego grób znajduje się w Miednoje - mówiła Grażyna Szkonter.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podkreśla, że powstanie Policji Państwowej zbiegło się z odzyskaniem niepodległości. To symbol Polski jako niepodległego państwa. Dodaje, że po wojnie policja także miała trudny czas. Dziś jest jedną z lepiej odbieranych służb mundurowych.

- Dzisiaj możemy dziękować tym policjantom, którzy oddawali swoje życie za niepodległą Polskę, ale także tym, którzy obecnie służą. Prawie 90 procent Polaków czuje się bezpiecznie w Polsce, a 75 procent wysoko ceni zawód policjanta - mówiła wojewoda.  

Poseł Andrzej Kryj przypomina, ze patronem świętokrzyskich policjantów jest pułkownik Jan Piwnik „Ponury”, cichociemny, ale także przedwojenny policjant. Jest wzorem dotrzymania przysięgi policyjnej i żołnierskiej.

- Policjanci walczyli także w oddziałach partyzanckich, podczas Powstania Warszawskiego, a po wojnie także, byli w szeregach żołnierzy niezłomnych. Dlaczego tak ich sowieci tępili? Bo w nich widziano zagrożenie dla nowego porządku - mówił poseł Andrzej Kryj.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele gmin powiatu opatowskiego, parlamentarzyści, strażacy, policja wojewódzka oraz mieszkańcy.

Reklama