Opatowski szpital zmienia nazwę

Data publikacji: 15.07.2019 14:13
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Zdrowie
Szpital w Opatowie

Szpital w Opatowie
Opatów. 05.03.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

„Szpital św. Leona” to nowa nazwa opatowskiej lecznicy. Zarządzająca lecznicą powiatowa spółka Top Medicus zmieniła nazwę. To jeden z elementów, który w zamiarze ma podkreślać wprowadzanie nowej jakości w opatowskiej służbie zdrowia.

Tomasz Staniek, starosta opatowski informuje, że szpital, który liczy sobie już 160 lat, w ostatnich latach stracił uznanie, jednak obecny zarząd powiatu robi wszystko, aby znów tętnił życiem. Jak informowaliśmy, 1 kwietnia powiat przejął lecznicę od prywatnej spółki Centrum Dializa i stara się o 6 milionów złotych rządowego wsparcia na zakup sprzętu.

Jednym z elementów poprawienia wizerunku jest zmiana starej, źle kojarzonej nazwy, na nową, która nawiązuje do historii tego miejsca. Patron szpitala - święty Leon to jedyny papież, który zyskał przydomek „wielki”.

- Budujemy nową markę, szpital będzie przyjazny i myślimy, że ten patron będzie dobrym wspomożycielem - wyjaśnia Tomasz Staniek.

Dodaje, że święty Leon żył w piątym wieku naszej ery i jest uznawany za patrona muzyków i śpiewaków, choć nie to jest powodem nadania takiego imienia. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej Zbigniew Zybała informuje, że przyjęcie na patrona świętego Leona prawdopodobnie wiąże się z osobami, które miały bardzo duży wpływ na budowę lecznicy. Patron towarzyszył szpitalowi od początku, ponieważ ta nazwa widnieje w akcie erekcyjnym, wmurowanym w kamień węgielny. O patronie starano się zapomnieć w czasie PRL. Do dzisiaj jednak starsi mieszkańcy Opatowa pamiętają pierwotną nazwę szpitala, choć młodsi nie mają o niej pojęcia.

Jak tłumaczy Zbigniew Zybała, osoby, które miały wpływ na nadanie imienia 160 lat temu to: doktor Leon Szancer, który jako doświadczony i zamożny lekarz przeznaczył część swojego majątku na rzecz dokończenia budowy szpitala, a także Leon Jasiński, który krótko był właścicielem Opatowa w czasie budowy lecznicy, czyli w 1863 roku.

Jak podkreśla Zbigniew Zybała, dawny budynek szpitala nie od razu był wykorzystywany do celów medycznych, w surowym stanie został przeznaczony na koszary wojsk carskich. Odegrał ważną rolę podczas powstania styczniowego, a dokładnie w trakcie bitwy opatowskiej 21 lutego 1864 r., kiedy to został zdobyty przez powstańców. Zapewne toczyła się w nim walka, a rannych starano się leczyć niedaleko, w prowizorycznym lazarecie, urządzonym w klasztorze ojców bernardynów.

Oficjalne nadanie imienia, a także zorganizowanie okolicznościowej wystawy dotyczącej pełnej historii szpitala zaplanowano na sierpień.

Reklama