Poseł Kwitek: holding spożywczy polepszy opłacalność produkcji

Data publikacji: 15.07.2019 19:41
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Klimontów. Spotkanie posła PiS Marka Kwitka z przedstawicielami „Piątki Rolnika”

Klimontów. Spotkanie posła PiS Marka Kwitka z przedstawicielami „Piątki Rolnika”
15.07.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

- Rozwiązania zaproponowane przez Sejm i rząd zmierzają ku temu, aby wypracować mechanizmy, które polepszą opłacalność produkcji - powiedział poseł PiS Marek Kwitek, członek Sejmowej Komisji Rolnictwa na spotkaniu zorganizowanym w Klimontowie przez „Piątkę Rolnika”. Przedstawiciel tej grupy, Grzegorz Skurski mówił, że producenci coraz bardziej odczuwają to, że ich praca nie przynosi im takich zysków, jak powinna.

- Duże zakłady przetwórcze i sieci handlowe wykorzystują producentów. Do rolnika trafia od 10 do 20 procent tego, co konsument płaci w sklepie za płody rolne, reszta jest u pośredników. Chcemy, aby strona rządowa realnie przyczyniła się do poprawy tej sytuacji - podkreślił.

Poseł Marek Kwitek zaznaczył, że jednym z zaproponowanych rozwiązań jest wprowadzenie umów kontraktacyjnych, które będą zawierane na zasadzie dobrowolności z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

- Zawierałyby przede wszystkim cenę, określały jakość i ilość towaru. Teraz jest tak, że producent podpisuje taką umowę w dniu dostawy, wtedy też dowiaduje się o cenie, jaką dostanie za swój towar - powiedział.

Poseł dodał, że umowy kontraktacyjne będą się ściśle wiązać z cenami referencyjnymi określanymi przez Ministerstwo Rolnictwa. Będą zawierać widełki od ceny, która zagwarantuje minimalną opłacalność produkcji po maksymalną. 

Klimontów. Spotkanie posła PiS Marka Kwitka z przedstawicielami „Piątki Rolnika”15.07.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

- Na tej podstawie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mieć prawo wszczynać z urzędu postępowanie, jeśli zakłady czy skupy będą oferować rolnikom inną cenę, poniżej kosztów produkcji. Te rozwiązania, w połączeniu z utworzeniem narodowego holdingu spożywczego, powinny znacznie polepszyć sytuację, ponieważ poprzez działanie holdingu wymuszane byłyby ceny na rynku, korzystne dla producentów - podkreślił poseł Marek Kwitek.

Jego zdaniem, konieczne jest także utworzenie towarzystwa wzajemnych ubezpieczeń czy funduszu gwarancyjnego od klęsk i spadku dochodów rolniczych. Szeroko dyskutowano o tym podczas spotkania, rolnicy przedstawili kilka cennych propozycji rozwiązań.

Rada Ministrów przyjęła już projekt ustawy o umowach kontraktacyjnych i cenach referencyjnych. Niewykluczone, że będzie się tym zajmował Sejm na ostatnim, przedwakacyjnym posiedzeniu, które rozpoczyna się we wtorek (16-07).

Reklama