W Kielcach powstanie pilotażowy program tworzenia woonerfów?

Data publikacji: 15.07.2019 21:55
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot.

Z modelowymi programami rewitalizacji miasta, odnowy starych kamienic czy tworzenia tzw. woonerfów zapoznawali się w poniedziałek kieleccy radni i urzędnicy podczas wizyty studyjnej w Łodzi. Przedstawiciele kieleckiego samorządu podpatrywali rozwiązania, które można by wdrożyć w Kielcach przy okazji kolejnych inwestycji rewitalizacyjnych.

Agata Wojda, przewodnicząca Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przekonuje, że Łódź jest doskonałym przykładem w zakresie rewitalizacji zdegradowanych obszarów.

- Przyjęło się w Kielcach, że rewitalizacja to głównie remonty. Łódź podeszła do tego w sposób kompleksowy, miasto podzielono na kilka obszarów i rozpoczęto bardzo szerokie konsultacje społeczne z mieszkańcami. Zostali powołani gospodarze określonych terenów oraz tzw. latarnicy, którzy przeprowadzają głębokie konsultacje społeczne, a wszystkie inwestycje dzieją się z udziałem mieszkańców i ich głos jest w tym szalenie istotny - mówi radna.

Jej zdaniem, takich działań wciąż brakuje w Kielcach, a mogłyby one oszczędzić wielu konfliktowych sytuacji, kiedy wykonywane remonty nie spełniają oczekiwań mieszkańców. Radna liczy także, że w mieście wdrożony zostanie pilotażowy program tworzenia woonerfów, czyli rodzaju ulicy, w której położono nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa i uspokojenie ruchu. Takie ulice z reguły nie posiadają ścisłego podziału na jezdnię i chodniki, a całość przekroju ulicy jest dostępna pieszym. Jednocześnie, w takich miejscach wprowadzane są dodatkowe elementy - zwiększa się powierzchnię dostępną pod zieleń i miejsca rekreacji dla mieszkańców.

- Nie ukrywam, że od pewnego czasu mam zamysł, aby stworzyć pilotażowy woonerf na ulicy Staszica, która łączy dwie istotne dla miasta przestrzenie ulice Sienkiewicza i Park Miejski. Jest to przestrzeń, którą należałoby oddać mieszkańcom i uwolnić od samochodów. Jednocześnie mamy projekt rewitalizacji ulicy Bodzentyńskiej, który mam nadzieje zostanie wkrótce zrealizowany i aspekt rewitalizacji społecznej również będzie szalenie istotny - powiedziała Agata Wojda.

Udział w wyjazdowej komisji wzięli urzędnicy z Wydziału Rewitalizacji oraz zastępca prezydenta Kielc Marcin Różycki. 

Tagi do tego wpisu
Reklama