Jest kara za zanieczyszczenie Bobrzy

Data publikacji: 16.07.2019 15:58
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Problem zanieczyszczonej Bobrzy

Problem zanieczyszczonej Bobrzy
Chełmce. 09.07.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Są personalne konsekwencje dla odpowiedzialnych za zanieczyszczenie Bobrzy. Kierownik oczyszczalni ścieków w Kostomłotach Drugich został ukarany mandatem, a to prawdopodobnie dopiero początek sankcji.

Przypomnijmy, kontrola prowadzona w oczyszczalni była wynikiem interwencji mieszkańców i wędkarzy, którzy zaniepokojeni wyglądem rzeki i śniętymi rybami poinformowali o tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach. Z badań przeprowadzonych przez pracowników urzędu wynika, że źródłem zanieczyszczenia jest oczyszczalnia ścieków w Kostomłotach.

Dziś, jak informuje Witold Bruzda, wojewódzki inspektor, został podpisany protokół z kontroli, a inspektorat podjął pierwsze decyzje. - Ukaraliśmy mandatem w wysokości 500 złotych prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej w Kostomłotach. Teraz będziemy analizować całościowo materiał zawarty w protokole i pewnie zastosujemy kolejne sankcje karne – zapowiada Witold Bruzda.

Jak informowaliśmy, konsekwencje zanieczyszczenia środowiska mogą być duże. W grę wchodzi cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” i tym samym zwiększenie opłat za korzystanie ze środowiska. W ostateczności sprawa może zostać także skierowana do prokuratury, za popełnienie przestępstwa polegającego na zanieczyszczeniu wód.

Damian Sławski, wójt gminy Miedziana Góra podjął już działania zmierzające do tego, by woda trafiająca z oczyszczalni do rzeki była czystsza. - Dokonaliśmy przeglądu reaktorów, wyczyściliśmy urządzenia, które pracują w oczyszczalni. Wydaje się, że woda jest już czystsza. Potwierdzeniem efektów naszych działań będą jednak piątkowe wyniki wody – mówi wójt.

Gmina, po kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zleciła własne badania wody. Pierwsze wyniki wykazały zanieczyszczenie, jednak mniejsze niż wskazał inspektorat. Po wdrożeniu działań naprawczych zlecono kolejne badania. Tego, czy kroki podjęte przez pracowników oczyszczalni przyniosły oczekiwany rezultat, dowiemy się w piątek.

Reklama