Opatowski szpital przyczyni się do rewolucji w służbie zdrowia?

Data publikacji: 17.07.2019 19:33
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Zdrowie
Na zdjęciu (od lewej): Małgorzata Jalowska – wicestarosta opatowski, Małgorzata Kiebzak – dyrektor świętokrzyskiego NFZ, Irena Liszka – dyrektor ds. lecznictwa w szpitalu św. Leona, Artur Kubas – prezes szpitala św. Leona

Na zdjęciu (od lewej): Małgorzata Jalowska – wicestarosta opatowski, Małgorzata Kiebzak – dyrektor świętokrzyskiego NFZ, Irena Liszka – dyrektor ds. lecznictwa w szpitalu św. Leona, Artur Kubas – prezes szpitala św. Leona
17.07.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Szpital św. Leona w Opatowie ma szansę stać się częścią programu pilotażowego, którego zadaniem będzie testowanie nowej organizacji opieki zdrowotnej w szpitalach powiatowych. W środę wstępnie eksperci z zakresu zarządzania placówkami ochrony zdrowia wizytowali opatowską lecznicę, która jest doskonałym miejscem do tego, aby być może nowy model sprawdzić.

Małgorzata Gałązka-Sobotka, wiceprzewodnicząca Rady Narodowego Funduszu Zdrowia i dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego informuje, że system w ochronie zdrowia wymaga zmian, jest potrzeba zorganizowana na nowo powiatowej opieki zdrowotnej. Małgorzata Gałązka-Sobotka informuje, że nowa koncepcja zakłada ograniczenie hospitalizacji i zwiększenie roli diagnostyki w poradniach.

- Należy wyjść z takiego tradycyjnego myślenia, że jak trafimy do szpitala, to na pewno zostaniemy położeni do łóżka i przez kilka dni będzie prowadzona procedura. Musimy wyjść z systemu opartego na hospitalizacji do systemu opartego na szybkiej diagnozie i szybkim wprowadzeniu do leczenia - mówi Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Przyszły pilotaż chce wspomóc świętokrzyski oddział NFZ. Dyrektor instytucji Małgorzata Kiebzak podkreśla, że dla opatowskiej lecznicy może on być ratunkiem, który pozwoli na pozyskanie pieniędzy z zupełnie innej puli środków. Małgorzata Kiebzak przypomina, że kontrakt opatowskiego szpitala, poprzez złe zarządzanie w poprzednich latach, zmniejszył się z 14 do 10 milionów złotych.

Na zdjęciu (od lewej): Artur Kubas - prezes szpitala św. Leona, Małgorzata Kiebzak - dyrektor świętokrzyskiego NFZ, Małgorzata Gałązka-Sobotka - wiceprzewodnicząca Rady Narodowego Funduszu Zdrowia i dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego17.07.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- Próbujemy ratować tę lecznicę, ona jest na to przygotowana, aby coś nowego tutaj wprowadzić - mówi Małgorzata Kiebzak i dodaje, że sieć szpitali nie daje NFZ możliwości wprost zwiększenia finansowania, stąd pomysł, aby rozwiązaniem był pilotaż.

Starosta opatowski Tomasz Staniek uważa, że to szansa nie tylko dla szpitala, ale również dla mieszkańców powiatu, którzy doczekaliby się lepszej diagnostyki i opieki.

- Rozmawiamy z ekspertami o nowym modelu. Być może, jeśli na poziomie ministerstwa taka decyzja zapadnie, będziemy go testować w naszym szpitalu. Mam nadzieję, że zakwalifikujemy się do tego pilotażu - mówi Tomasz Staniek.

W tej chwili eksperci Ministerstwa Zdrowia analizują potrzeby szpitali powiatowych oraz ich zasoby, aby móc zaprojektować program pilotażowy.

Reklama