Lato z filmem dokumentalnym zapowiedzią festiwalu NURT

Data publikacji: 18.07.2019 19:41
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura

 
Kielce. 20.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

„Over the limit” – to tytuł kolejnego filmu dokumentalnego, który w piątek, 19 lipca zostanie pokazany na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Przez cały lipiec instytucja ta zaprasza na cykl pod hasłem „Dokument na lata”. To zapowiedź jubileuszowego, bo 25. Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT.

Jak podkreśla Robert Wieczorek z Kieleckiego Centrum Kultury, w piątkowe wieczory są prezentowane filmy dokumentalne na najwyższym poziomie. Ten poziom gwarantują Festiwal Nurt oraz MayFlay, jeden z najlepszych, najciekawszych dystrybutorów kina dokumentalnego nie tylko w Polsce. W piątek zostanie zaprezentowany film Marty Prus, zatytułowany „Over the limit”.

- Jeden z najlepszych filmów dokumentalnych ostatnich lat, wielokrotnie nagradzany między innymi na Krakowskim Festiwalu Filmowym, podczas Lubuskiego Lata Filmowego, a był także nominowany do „Orłów” – nagrody Polskiej Akademii Filmowej. Marcie Prus udało się dotrzeć do samego wnętrza reprezentacji rosyjskich gimnastyczek. Obserwuje wspólne przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. To, co się tam wyprawia, to historia, którą trzeba zobaczyć, bo to jest opowieść nie tylko o sporcie. To jest także opowieść o psychice, o talencie, ale też o gigantycznej, katorżniczej pracy. I przy tym mamy małą dziewczynkę, która wie, że to jest jej wielka szansa – podkreśla Robert Wieczorek.

Bohaterką jest młoda Rosjanka Margarita Mamun, która trenuje gimnastykę artystyczną. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich. Film w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki. „Over the limit” jest czymś więcej niż kolejną opowieścią o sporcie. To dokument o tresurze w piekle. Piekle, które, co za paradoks, dla wielu wydaje się niebem. A jeżeli reżyserka opowiada przy okazji o totalitarnej Rosji, o putinowskim zakłamaniu, to dzieje się to jak gdyby przy okazji. Pokaz filmu „Over the limit” rozpocznie się o godzinie 19, wstęp wolny.

W lipcu Kieleckie Centrum Kultury pokaże jeszcze jeden dokument, a kolejna premiera jest planowana na wrzesień. Jest to wstęp do 25. Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT, który odbędzie się w listopadzie. W programie imprezy znajdą się między innymi: maraton najlepszych filmów prezentowanych w dotychczasowych edycjach NURT-u, polska premiera dokumentu. Pojawią się ciekawi goście, a dodatkowo swój jubileusz będzie obchodził dyrektor artystyczny Festiwalu, Krzysztof Miklaszewski.

Tagi do tego wpisu
Reklama