W Tokarni i Gowarczowie kręcą „Chmurki”

Data publikacji: 21.07.2019 13:03
Kategoria: Kultura /Źródło: Magdalena Galas-Klusek
Nagrywanie filmu „Chmurki”

Nagrywanie filmu „Chmurki”
Gowarczów. 21.07.2019 / Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Tokarnia i Gowarczów zamieniły się na dwa dni w plan filmowy. Wszystko za sprawą ekipy Bogusława Wiktorowicza, dźwiękowca i producenta. Krótkometrażowy film, którego jest pomysłodawcą nosi tytuł „Chmurki”. Reżyserem jest Konrad Domaszewski, a za zdjęcia odpowiada Aleksander Leydo.

Jak mówi Konrad Domaszewski akcja jego filmu dzieje się na wsi.

- Film opowiada o parze starszych osób i ich ukochanej Chmurce, czyli owieczce która zastępuje im dziecko. Para mieszka w idyllicznej wsi i pewnego dnia wydarza się coś związanego z ich ukochaną owieczką, co zakłóca dotychczasową sielankę. Pojawia się element nie z tego świata, co będzie zabawne i miłe dla oka - mówi reżyser.

Muzeum w Tokarni udostępniło część swojego skansenu na potrzeby filmu, dzięki czemu udało się uzyskać odpowiednią scenografię i atmosferę. W Gowarczowie na terenie Gospodarstwa Rolno-Rybackiego zainscenizowano wewnątrz budynku mieszkalnego sypialnię bohaterów filmu. W stodole przed domem będą też kręcone sceny z udziałem tytułowej Chmurki.

Konrad Domaszewski podkreśla, że współpraca z Muzeum Wsi Kieleckiej bardzo pomogła w realizacji filmu. Dodaje, że sam obraz nie odnosi się do konkretnego czasu, jest to wieś wyimaginowana.

- Nawiązujemy do filmów Andrzeja Kondratiuka, Jana Jakuba Kolskiego, czyli do filmowego realizmu magicznego - informuje reżyser.

Nagrywanie filmu „Chmurki”Gowarczów. 21.07.2019 / Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

W parę staruszków wcielili się Teresa i Mirosław Bielińscy, aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

MyRodeReel jest międzynarodowym konkursem na krótkometrażowy trzyminutowy film. Trzeba też dołączyć 3 minutowe „making-off”, czyli dokumentację powstawania produkcji. Główną nagrodą jest sprzęt dźwiękowy i wideo o wartości miliona dolarów.

Ekipa Bogusława Wiktorowicza ma spore doświadczenie w tego typu produkcjach. Zrealizowali oni wspólnie kilkadziesiąt, wielokrotnie nagradzanych, krótkich form filmowych, jak chociażby „Fishy Wish", który w 2018 roku zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie MyRodeReel.

Reklama