Niezwykłe odkrycie podczas prac konserwatorskich w klasztorze cystersów

Data publikacji: 22.07.2019 17:39
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jędrzejów. Prace konserwatorskie w klasztorze cystersów. Odkryty fresk

Jędrzejów. Prace konserwatorskie w klasztorze cystersów. Odkryty fresk
Fot. Archiopactow Cystersów w Jędrzejowie

Na nieznany dotychczas fresk przedstawiający otwarcie grobu biskupa Wincentego Kadłubka natrafiono podczas prac remontowych w klasztorze cystersów w Jędrzejowie. - Wyjątkowe znalezisko umiejscowione było w kaplicy bł. Wincentego Kadłubka, a przedstawiać może jeden z dwóch momentów otwarcia grobu błogosławionego - informuje przeor klasztoru, ojciec Bruno Paterewicz.

- Ten z XVII wieku, kiedy to biskup krakowski Piotr Gembicki wydał w 1632 roku zezwolenie na przeniesienie relikwii. Do komisyjnego otwarcia grobu Wincentego Kadłubka doszło 26 kwietnia 1633 roku, po czym 19 sierpnia 1633 roku relikwie przeniesiono w ołowianej trumnie ze skarbca do mauzoleum w bocznej nawie kościoła, gdzie złożono je w marmurowym sarkofagu. Fresk może też przedstawiać zdarzenie z 1764 roku, kiedy tuż po beatyfikacji, przeniesiono relikwie do nowego grobowca zbudowanego przez opata Ziemnickiego - mówi ojciec Bruno Paterewicz.

Jak dodaje, w ramach kontynuowanych prac w kaplicy bł. Wincentego Kadłubka odnawiane są również - krzyż, świeczki, wieczna lampa, a także ołtarz, na którym znajduje się konfesja z relikwiami bł. Wincentego Kadłubka. W ramach prac renowacji poddana będzie także krata oddzielająca nawę kościoła od kaplicy.

Natomiast w ramach II etapu renowacji barokowej dzwonnicy prowadzone są prace kamieniarskie na parterze obiektu, podczas których poprawiona zostanie elewacja oraz tynki. W ramach tegorocznych prac niestety nie uda się jeszcze uruchomić 4 dzwonów.

- Wielkim marzeniem moim oraz moich współbraci jest to, aby w kolejnym, III już etapie rewitalizacji dzwonnicy, udało się uruchomić 4 dzwony z największym dzwonem Wincentym, który ma wyjątkowy dźwięk i jest największym dzwonem w regionie. Jest gigantyczny - mówi ojciec Bruno.

Jak podkreślił, przed klasztorem kolejne ważne zadanie, czyli renowacja fresków w nawie głównej kościoła klasztornego.

Na prace renowacyjne w kaplicy bł. Wincentego Kadłubka oraz przy zabytkowej barokowej dzwonnicy klasztor pozyskał prawie milion złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Natomiast 250 tys. zł na renowację Ołtarza Bożego Miłosierdzia, ojcowie otrzymają fundusze z rezerwy budżetowej. W tym temacie stosowne rozporządzenie zostało podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego 19 czerwca.

Tagi do tego wpisu
Reklama