Koniec ciuchci. Początek ciuchci?

Data publikacji: 23.07.2019 15:55
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Nadzwyczajne spotkanie udziałowców Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej Ciuchcia Expres Ponidzie

Nadzwyczajne spotkanie udziałowców Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej Ciuchcia Expres Ponidzie
Jędrzejów. 23.07.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

To koniec Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej Ciuchcia Expres Ponidzie w obecnym kształcie. Po zakończeniu sezonu turystycznego w październiku, zarządzająca ciuchcia spółka zostanie rozwiązana.

Ma to być jednocześnie początek nowej firmy, która od 1 stycznia 2020 roku będzie prowadzić przewozy. Jej liderem będzie samorząd województwa, a konkretnie Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Taką decyzję podjęli na nadzwyczajnym posiedzeniu spółki jej udziałowcy. Zmiana właściciela ma być ratunkiem dla tej atrakcji turystycznej, która od lat boryka się z problemami finansowymi.
Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego zwraca uwagę, że likwidacja spółki ma służyć usprawnieniu samej kolejki.

- To, co chyliło się od dłuższego czasu ku upadkowi ma szanse na uzdrowienie pod względem technicyzm, materialnym oraz promocji Ponidzia - podkreślał Marek Jońca.

Maria Barańska, wicestarosta jędrzejowski zapewnia, że przez cały sezon turystyczny kolejka będzie normalnie funkcjonować. Liczy też na to, że z nowym właścicielem nadejdą lepsze czasy dla ciuchci.

- W ubiegłej kadencji tylko obiecywano, że spółka będzie likwidowana i przejęta przez Urząd Marszałkowski, jednak do tego nie doszło. Dziś wreszcie zapadła konkretna decyzja, a marszałek zadeklarował stuprocentową wolę przejęcia ciuchci - dodała Maria Barańska.

Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych podkreśla, że przejęcie kolejki przez samorząd województwa ułatwi zabieganie o unijne dotacje, bo łatwiej będzie o pieniądze na wkład własny.

Koszty likwidacji spółki mają ponieść dotychczasowi udziałowcy, proporcjonalnie do wysokości posiadanych udziałów. Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa Ciuchcia Expres Ponidzie powstała w sierpniu 2002 roku. W skład spółki wchodzą: Urząd Marszałkowski, powiat jędrzejowski i pińczowski oraz gmina Jędrzejów, Pińczów, Kije i Imielno.

Reklama