Co dalej z mauzoleum w Michniowie?

Data publikacji: 25.07.2019 08:43 / Data aktualizacji: 25.07.2019 16:00
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.04.2018 Michniów. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich

03.04.2018 Michniów. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Mauzoleum w Michniowie na pewno nie zostanie otwarte w planowanym terminie, czyli 17 października. Powodem są opóźnienia w realizacji prac budowlanych i w przygotowaniu ekspozycji. Sposobów rozwiązania problemów placówki szukali dziś na miejscu radni z sejmikowej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu.

Inwestycja od początku nie ma szczęścia. Próbowało ją realizować już kilku wykonawców, a w tej chwili prace prowadzi firma Erekta Budownictwo Specjalistyczne. Prezes spółki, Filip Tuszyński twierdzi, że opóźnienia wynikają z dwóch powodów.

- Pierwszym problemem był dojazd ciężarówek do mauzoleum, ponieważ z uwagi na remont drogi wprowadzono ograniczenia tonażowe. Drugim problemem były działania naszych poprzedników, którzy wykonali prace niezgodnie ze sztuką budowlaną. Pojawiły się przecieki, kłopoty z izolacją, co musieliśmy poprawiać – podkreśla.

Prace prowadzone przez wykonawcę zostały już wznowione. Mariusz Masny i Jarosław Karyś, dyrektorzy Muzeum Wsi Kieleckiej, nadzorującego budowę podkreślają, że od początku była to trudna inwestycja, bo wizja architektoniczna projektanta okazała się ciężka w realizacji, ze względu na zastosowanie zaawansowanych technologii.

Niespójne okazały się też wizje wykonawcy inwestycji i projektanta Mirosława Nizio, dotyczące samej części ekspozycyjnej mauzoleum. Jak podkreśla Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, z koncepcji projektanta szkoda byłoby zrezygnować.

- To jeden z najwybitniejszych projektantów w świecie, za którym stoją konkretne dokonania, jak choćby Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Myślę, że jego firma mogłaby przejąć prace i być gwarantem dobrej jakości oraz terminowości wykonania - mówi dyrektor.

Ostatecznie ustalono, że wykonawca po konsultacji z projektantem zatrudni do pracy przy wykonaniu ekspozycji nowych historyków. Przedłużeniem terminu wykonania inwestycji tak, by nie stracić ministerialnej dotacji, zajmuje się z kolei dyrekcja Muzeum Wsi Kieleckiej.

adv adv
Wiadomości
Reklama