Bezpłatne badania i porady w ŚCO

Data publikacji: 26.07.2019 06:29
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
ŚCO

ŚCO
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Akcję edukacyjno-profilaktyczną z okazji Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby organizuje dziś Świętokrzyskie Centrum Onkologii. W ramach wydarzenia przygotowana zostanie strefa wiedzy o WZW i profilaktyce. Będzie tam można zaczerpnąć informacji na temat choroby, czynników ryzyka, a także szczepień. Ponadto dietetycy będą przekazywać informacje na temat zdrowego stylu życia i zmniejszania ryzyka chorób cywilizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych.

Będzie można także skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C czy wziąć udział w warsztatach mycia rąk.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba spowodowana wirusem zapalenia wątroby typu C, który uszkadza komórki wątroby, prowadząc do ich zwłóknienia, marskości wątroby i w konsekwencji do niewydolności tego narządu, a u kilku procent do raka wątroby. WZW typu C nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ początkowo zakażenie przebiega bezobjawowo. Choroba może przechodzić w stan przewlekły u 50-85 proc. osób, które miały styczność z wirusem. Wirus może pozostać niewykryty nawet przez kilkadziesiąt lat, niszcząc w tym czasie wątrobę. Można go wykryć wykonując badanie przeciwciał przeciwwirusowych we krwi. Wykrycie wirusa w organizmie umożliwia zastosowanie odpowiedniej terapii przeciwwirusowej, która prowadzi do zahamowania procesu zapalnego i poprawy funkcjonowania wątroby.

Z kolei Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B to choroba spowodowana wirusem zapalenia wątroby typu B. Rozwija się najczęściej przewlekle i bezobjawowo przez wiele lat. Wirus uszkadza komórki wątroby, prowadząc do ich zwłóknienia i marskości wątroby i w konsekwencji do niewydolności tego narządu, a u kilku procent do raka wątroby.

Zakażeniu typu B można skutecznie zapobiegać, stosując szczepienia ochronne.

WZW typu B i C nie przenosi się podczas zwykłych codziennych czynności. Źródłem zakażenia jest kontakt z zakażoną krwią, m.in. poprzez używanie niesterylnych strzykawek, igieł, i innych narzędzi podczas zabiegów chirurgicznych, stomatologicznych, kosmetycznych, akupunktury i innych związanych z możliwością przerwania ciągłości tkanek. Istnieje również ryzyko zakażenia przez kontakt seksualny, jeśli dojdzie do uszkodzenia naskórka lub błony śluzowej.

Akcja w holu głównym ŚCO rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 12.00.

Reklama