Kogo poszukują kieleccy pracodawcy? [BAROMETR ZAWODÓW]

Data publikacji: 26.07.2019 13:48
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Powiatowy Urząd Pracy

Kielce. Powiatowy Urząd Pracy
Kielce. 16.07.2019 / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Kucharz, pracownik budowlany i kierowca - to te zawody, w których ciągle brakuje rąk do pracy w Kielcach i powiecie kieleckim. Najwięcej problemów ze znalezieniem zatrudnienia mają nauczyciele, bo jak wynika ze statystyk, jest ich najwięcej na rynku.

Dane dotyczące barometru zawodów przygotował Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach, ale jak podkreśla Grzegorz Piwko, pełniący obowiązki dyrektora instytucji, podobne tendencje na rynku pracy są w całej Polsce. Brakuje zwłaszcza rzemieślników.

- Najbardziej poszukiwane są zawody z branży budowlanej, transportowej, spedycji, samochodowej, mechanicznej, metalowej, elektromechanicznej, gastronomicznej, medycznej i usług - mówi dyrektor.

Dodaje, że w tej chwili od zaraz pracę znajdzie każdy kierowca posiadający prawo jazdy kategorii C i C+E oraz każdy wykonawca robót budowlanych, bo jest na takie prace sezon.

Jeśli chodzi o lekarzy, brakuje w całym regionie zwłaszcza anestezjologów, internistów, pediatrów oraz lekarzy rodzinnych.

- W usługach zauważa się z kolei nowe tendencje - mówi Grzegorz Piwko.

- Coraz więcej firm świadczy usługi mobilne. Teraz w każdej gminie mamy kilka, a nawet kilkanaście „przemieszczających się” zakładów fryzjerskich. Zawody kosmetyczne co prawda były wcześniej, ale dziś wyodrębnia się konkretna usługa, jaką jest stylizacja paznokci. I okazuje się, że jest na nią duże zapotrzebowanie - przybliża dyrektor.

Najgorzej na kieleckim rynku mają nauczyciele, zwłaszcza nauczania początkowego. W Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest w tym momencie około 80 nauczycieli i pedagogów. Problemy ze znalezieniem pracy mają także ekonomiści, pracownicy administracyjni i biurowi.

Barometr zawodów 2017 powiat kielecki i miasto Kielce


Barometr zawodów 2018 powiat kielecki i miasto Kielce


Barometr zawodów 2019 powiat kielecki

Reklama