Bezpłatne badania ratujące życie w Ogrodzie Botanicznym

Data publikacji: 27.07.2019 07:35 / Data aktualizacji: 27.07.2019 17:22
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Zdrowie
Badania profilaktyczne prowadzone w Ogrodzie Botanicznym

Badania profilaktyczne prowadzone w Ogrodzie Botanicznym
Kielce. 27.07.2019 / Fot. Marcin Przemirski / Radio Kielce

W Ogrodzie Botanicznym w Kielcach prowadzona była akcja profilaktyczna połączona z bezpłatnymi badaniami cytologicznymi. Badaniu mogły poddać się mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku od 25 do 59 lat, które nie wykonywały cytologii w ramach Programu Profilaktyki Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w ciągu ostatnich 36 miesięcy.

Badania profilaktyczne prowadzone w Ogrodzie BotanicznymKielce. 27.07.2019 / Fot. Marcin Przemirski / Radio Kielce

Jak mówi Izabela Opalińska ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, badania powinno się wykonywać co 3 lata. Tylko taka częstotliwość daje gwarancję na zdiagnozowanie nowotworu we wczesnej postaci.

Karolina Gołębiowska, położna ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zapewnia, że badanie nie jest krępujące, jest bezinwazyjne, krótkie i bezbolesne. Wyniki cytologii pacjentki otrzymują po 2-3 tygodniach. Jeśli nie będzie nic niepokojącego, kobieta zapraszana jest na kolejne badania za 3 lata, jeżeli wyniki sugerują obecność komórek rakowych, panie kierowane są na obserwację.

Zdaniem odwiedzających Ogród Botaniczny pań - dla kobiet, które nie mają czasu w ciągu tygodnia, jest to wyjątkowa okazja do kontroli stanu własnego zdrowia.

Cytologia to bezbolesne, krótkie badanie, które może uratować życie. Dzięki niemu można wykryć stany przedrakowe i zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy. Jeśli zmiany zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, szansa ich całkowitego wyleczenia jest bardzo duża. Dzięki cytologii można również wykryć infekcję dróg rodnych oraz nieprawidłowe komórki, które w przyszłości mogą przekształcić się w komórki nowotworowe.

Badania profilaktyczne prowadzone w Ogrodzie BotanicznymKielce. 27.07.2019 / Fot. Marcin Przemirski / Radio Kielce

Reklama