Patron miasta znów będzie wizytówką

Data publikacji: 29.07.2019 14:00
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Figura patrona Jędrzejowa - błogosławionego Wincentego Kadłubka

Figura patrona Jędrzejowa - błogosławionego Wincentego Kadłubka
Jędrzejów. 29.07.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Figura patrona Jędrzejowa, błogosławionego Wincentego Kadłubka doczeka się prac renowacyjnych. Monument, znajdujący się przy ulicy Klasztornej został postawiony w 1918 roku na pamiątkę 700. rocznicy przybycia błogosławionego do miasta. Inicjatorem budowy był ksiądz Stanisław Marchewka.

Przeor klasztoru cystersów, ojciec Bruno Paterewicz opisuje, że figura przedstawia bł. Wincentego Kadłubka witającego wszystkich pielgrzymów przybywających do miejscowego sanktuarium.

- Ponieważ jest ona w katastrofalnym stanie, wymaga natychmiastowego odczyszczenia, aby pozytywnie wpływała na wizerunek całego klasztoru. Naprawy wymaga również postument, na którym posadowiona jest figura oraz kamienne wazony, które znajdują się przy schodach prowadzących do figury – mówi przeor.

Koszt renowacji zabytku został oszacowany na 25 tys. złotych. Prace mają być w połowie współfinansowane przez gminę. Burmistrz Marcin Piszczek przypomina, że to jedyna figura patrona miasta w Jędrzejowie.

- To pomnik najstarszego w Polsce kronikarza, osoby niepośledniej, nie tylko dla opactwa Cystersów, gdzie po złożeniu urzędu biskupa krakowskiego spędził ostatnie 5 lat swojego życia, ale również dla całego miasta - mówi burmistrz.

Dodaje, że na podstawie ustawy o ochronie zabytków, gmina może wspierać renowacje budynków i elementów architektonicznych, wpisanych na listę Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków.
Na najbliższej sesji, radni miejscy mają podjąć uchwałę o przesunięciu 12 tys. złotych na renowację figury.  

Reklama