Kolejne miliony na samorządowe drogi

Data publikacji: 29.07.2019 15:58
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja wojewody świętokrzyskiego

Konferencja wojewody świętokrzyskiego
Kielce. 29.07.2019 / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Są kolejne pieniądze na budowę i remonty dróg w regionie. Województwo świętokrzyskie otrzymało 145 milionów złotych z Funduszu Dróg Samorządowych. O pieniądze mogą starać się wszystkie powiaty i gminy, z wyjątkiem miasta Kielce. Według ustawy rządowe wsparcie nie jest przeznaczone dla gmin, w których znajduje się siedziba urzędu wojewódzkiego.

Spośród 145 milionów złotych, prawie 88 milionów sfinansuje zadania jednoroczne, a pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na zadania wieloletnie. Jak informuje Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, wartość dofinansowania jednej inwestycji może wynieść nawet do 30 milionów złotych.

- W tym naborze, który aktualnie procedujemy, takich dużych zadań nie było, ale jest możliwość, by otrzymać takie dofinansowanie. Dotacja może wynieść maksymalnie 80 procent wartości całej inwestycji, a jej poziom zależy od zamożności samorządu – mówi wojewoda.

Nowością w Funduszu Dróg Samorządowych będą dodatkowe punkty dla tych inwestycji, które są komplementarne z innymi programami rządowymi. To oznacza, że droga prowadząca do żłobka objętego rządową dotacją z programu Maluch+ ma automatycznie zwiększone szanse na pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych.

- Do regionu napływa coraz więcej pieniędzy od rządu w ramach programu – mówi wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski. - W 2018 wydatkowano w Świętokrzyskiem około 62 milionów złotych, w tym roku będzie to 239 milionów złotych. Jeśli chodzi o długość dróg, jakie zbudowano lub wyremontowano, różnice też są widoczne. Pod koniec 2018 roku było to 85 kilometrów, teraz będzie czterokrotnie więcej, bo około 350 kilometrów dróg – podkreśla.  

Wnioski można składać do 28 sierpnia. Zadania z naboru kwietniowego zostały już ocenione. Lista zatwierdzona przez wojewodę trafiła do premiera, który prowadzi ostateczną weryfikację.

Konferencja wojewody świętokrzyskiegoKielce. 29.07.2019 / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Reklama