Ćmielowska porcelana na expo w Dubaju

Data publikacji: 30.07.2019 15:46
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wyroby z Ćmielowa, które zostaną wysłane na expo do Dubaju. Zestaw Sofia

Wyroby z Ćmielowa, które zostaną wysłane na expo do Dubaju. Zestaw Sofia
30.07.2019 / Fot. Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.

Polski pawilon w czasie wystawy Expo 2020 w Dubaju będzie wyposażony w porcelanę z Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. Firma wygrała przetarg Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji na dostarczenie zastawy w trzech segmentach.

Ilona Frąk-Krzemińska, dyrektor do spraw eksportu wyjaśnia, że na Bliski Wschód trafią trzy różne zastawy. Pierwszy fason Maria z zakładu w Lubianie, typowo hotelowy, pojawi się w restauracji na 200 osób. Ta porcelana jest mało zdobna, ale musi być trwała. Kolejny fason - Sofia, produkowany w Ćmielowie, będzie towarzyszył pracownikom obsługi targów w biurze.

- W polskim pawilonie będzie mnóstwo osób, które będą dbać o całość wystawy. Z przyjemnością zaopatrzymy tych wszystkich ludzi w nasze naczynia, z których prawdziwą przyjemnością będzie wypić rano kawę – zapewnia Ilona Frąk-Krzemińska. Jak dodaje, to co wyróżnia ten zestaw, to bogate zdobienie reliefowe.  

Oczkiem w głowie całego zamówienia jest wyposażenie saloniku komisarza wystawy polskiej, czyli najbardziej prestiżowego miejsca. Tam pojawi się porcelana Margaret, fason zaprojektowany w 1976 roku przez Wincentego Potackiego, w tej chwili odtwarzany przez fabrykę.

– Piękna, bardzo elegancka forma, filiżanki są smukłe na nóżkach, bardzo ładnie można go dekorować i z pewnością są piękną ozdobą każdego stołu – mówi Ilona Frąk-Krzemińska. Dodaje, że moda i wymagania konsumentów zmieniają się także pod względem zastawy stołowej, dlatego technologowie pracują nad niewielkimi poprawkami tak, aby zestaw z 1976 roku dostosować do wymagań ludzi XXI wieku.

Ćmielowska fabryka porcelany istnieje od 1790 roku. Obecnie pracuje w niej niemal 500 osób.

Reklama