Ćmielowska porcelana będzie świętować jubileusz

Data publikacji: 31.07.2019 17:46
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Porcelanowy serwis Margaret z 1976 roku

Porcelanowy serwis Margaret z 1976 roku
30.07.2019 / Fot. Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.

Porcelanowy serwis Margaret z 1976 roku, zaprojektowany przez Wincentego Potackiego, znów będzie produkowany w Polskich Fabrykach Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. Powodem jest wyjątkowa rocznica, jaką będą świętować zakłady. W 2020 roku, minie 230 lat odkąd w Ćmielowie rozpoczęto produkcję porcelany, słynnej na cały świat.

Jak mówi Ilona Frąk-Krzemińska, specjalista do spraw eksportu, Margaret to niezwykle elegancki serwis, którego wersja sprzed lat widnieje na półce w sali konferencyjnej. Zdecydowano, że to produkcja tego fasonu uświetni 230-lecie istnienia firmy.

– Piękny fason, na który wielu naszych klientów zwracało uwagę. Mówili, że chętnie by go kupili i wybraliśmy ten model na jubileusz firmy – wyjaśnia Ilona Frąk-Krzemińska. Dodaje, że przygotowania rozpoczęły się od żmudnego poszukiwania starych form i pracy nad nowymi. Dzięki pracy technologów serwis trochę zmieni swoje oblicze, zostanie dostosowany do wymagań dzisiejszych klientów.

– Przechowujemy wszystkie stare wzory, dysponujemy starymi formami i rysunkami. Musimy zmienić trochę pojemności, ponieważ zmieniają się niektóre funkcje zastawy, którą mamy na stole, a naszym obowiązkiem jest przedstawienie tego, co jest zgodne z dzisiejszymi trendami – informuje Ilona Frąk-Krzemińska.

Zmieniona zostanie np. pojemność imbryka, które dawniej były większe. Dzisiaj ten element zastawy pełni funkcję zwykle bardziej ozdobną niż użytkową, dlatego w rocznicowej limitowanej wersji ten element będzie znacznie mniejszy.  

Produkcja fasonu już wkrótce się rozpocznie. Pierwsze sztuki będzie można już kupić w styczniu 2020 roku. Pojawi się wersja limitowana kolekcjonerska, w późniejszym czasie fason wejdzie do stałej produkcji z innym zdobieniem.

Reklama