Miliony na usuwanie skutków powodzi. Samorządy wybudują drogi i przyłącza kanalizacyjne

Data publikacji: 01.08.2019 14:47
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Przekazanie kolejnych promes dla świętokrzyskich samorządów. W przekazaniu uczestniczyła wojewoda świętokrzyski - Agata Wojtyszek oraz wicewojewoda świętokrzyski - Bartłomiej Dorywlski

Przekazanie kolejnych promes dla świętokrzyskich samorządów. W przekazaniu uczestniczyła wojewoda świętokrzyski - Agata Wojtyszek oraz wicewojewoda świętokrzyski - Bartłomiej Dorywlski
Kielce. 01.08.2019 / Fot. Izabela Mortas / Radio Kielce

Świętokrzyskie samorządy dostają kolejne pieniądze na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Tym razem dzięki 15 milionom złotych rządowej dotacji, wyremontowane zostaną drogi, wąwozy, ale też zbudowane przyłącza kanalizacyjne.

Działania będą realizowane w ramach pilnej pomocy dla samorządów - podkreśla wojewoda Agata Wojtyszek.

- Tuż po nawałnicach udało nam się pozyskać pieniądze tak, aby w trybie natychmiastowym naprawić najbardziej dotkliwe straty. Fundusze przeznaczymy dla 21 samorządów na 51 zadań. Pozwoli to wyremontować prawie 37 kilometrów dróg - mówi Agata Wojtyszek.

Wojewoda dodaje, że oprócz modernizacji dróg gminnych i powiatowych, pieniądze będą przeznaczone na zabezpieczenia 4 wąwozów lessowych, przebudowę mostu w gminie Oleśnica, ale też odbudowę wylotu kanalizacji w gminie Starachowice oraz remont studzienek kanalizacyjnych w gminie Kije.

Straty po majowych powodziach są znacznie większe. Z informacji, które wpłynęły do urzędu wynika, że uszkodzonych zostało ponad 150 kilometrów dróg i 15 mostów. Najwięcej pieniędzy otrzymał powiat skarżyski na remont dwóch dróg. W sumie trafi tam ponad 2 miliony 600 tys. złotych. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na remont drogi w gminie Łączna -  informuje Anna Leżańska, wicestarosta powiatu skarżyskiego.

- Jest to 3-kilometrowa trasa w stronę Klonowa, której stan pozostawia wiele do życzenia. Można powiedzieć, że podczas ostatniej powodzi niemal odpłynęła. Jest potrzebna mieszkańcom, którzy przy niej mają swoje posesje. Z naszego powiatowego budżetu trudno byłoby nam takie zadanie zrealizować - mówi. Ponadto wyremontowana zostanie droga powiatowa na trasie Gózd-Psary-Bodzentyn.

W Jędrzejowie dotacja pozwoli z kolei naprawić szkody na trzech odcinkach dróg - zapowiada burmistrz Marcin Piszczek.

- Wyremontujemy dwie ulice w mieście: Kwiatową i Jaśminową, które z uwagi na powierzchnię są permanentnie niszczone przez deszcze, ale teraz w końcu sytuacja się poprawi. Trzecie zadanie to przebudowa dawnej drogi krajowej numer 78, czyli jednej z ważniejszych tras dla gminy Jędrzejów, którą cały czas odbywa się tranzyt - mówi.

Burmistrz podkreśla, że ostatnia z dróg jest w fatalnym stanie, a dzięki dofinansowaniu udaje się ją stopniowo naprawiać. Strat jest oczywiście więcej, bo jak zaznacza - tegoroczna wiosna była wyjątkowo trudnym okresem pod względem pogody i dała się we znaki wszystkim świętokrzyskim samorządowcom.

Reklama