Przeżyli osobiste tragedie. W regionie mają zapomnieć o problemach

Data publikacji: 02.08.2019 13:43
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Wizyta dzieci i młodzieży z ukraińskiego obwodu winnickiego. Na zdjęciu: wicemarszałek Renata Janik

Kielce. Wizyta dzieci i młodzieży z ukraińskiego obwodu winnickiego. Na zdjęciu: wicemarszałek Renata Janik
02.08.2019 / Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Stracili ojców walczących na wschodzie Ukrainy. W województwie świętokrzyskim będą starali się choć na chwilę zapomnieć o troskach dnia codziennego i bolesnej rzeczywistości, zwiedzając region i jego największe historyczne oraz turystyczne atrakcje.

Na zaproszenie marszałka Andrzeja Bętkowskiego, od wczoraj w Świętokrzyskiem przebywa 20-osobowa grupa dzieci i młodzieży z ukraińskiego obwodu winnickiego, których rodziny ucierpiały w wyniku konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy. Już piąty rok z rzędu w ramach współpracy świętokrzysko-winnickiej samorząd województwa świętokrzyskiego organizuje tego typu wizytę.

Dzieci są pod opieką Iryny Voitenko oraz Andrii Grachowa, który sam brał udział w walkach na wschodzie Ukrainy.

- Nasza grupa pochodzi z Winnicy. Są to dzieci bohaterów, którzy byli na wojnie, niektórzy wciąż tam są, inni nie wrócili i już nie wrócą. Taka niestety jest wojna, ktoś żyje, ale ktoś też musi umrzeć. Przyjazd do Polski ma być formą emocjonalnej rehabilitacji. Niektóre dzieci straciły ojców. Ten wyjazd ma pozwolić im na chwilę o tym zapomnieć - mówi Andrii Grachow.

Wicemarszałek Renata Janik podkreśla, że to kolejna grupa z zagranicy, która w ostatnim czasie gości w województwie świętokrzyskim. Ta jednak ma bardzo przykre doświadczenia związane z wojną w Donbasie.

- W związku z tym chcemy zapewnić dzieciom i młodzieży atrakcyjny tygodniowy pobyt w naszym regionie, by choć na chwilę zapomniały o swoich przeżyciach i cieszyły się widokami naszego regionu. A ten przecież jest piękny. Jutro nasi goście zwiedzą Sandomierz, odbędą rejs statkiem po Wiśle - przybliża wicemarszałek.

Mariusz Gosek, członek zarządu województwa przyznał, że spotkanie z dziećmi uświadamia tragedię trwającej wojny na Ukrainie.

- Widzimy ją na co dzień tylko poprzez to, co pokazują środki masowego przekazu, tymczasem dziś spotykamy się z dziećmi, które doświadczają tego na własnej skórze. To prawdziwy dramat. Dobrze, że jako samorząd województwa możemy w jakikolwiek sposób uśmierzyć ten ból - podkreśla.

Wizyta młodych gości w regionie potrwa do 9 sierpnia. W programie wycieczki jest między innymi zwiedzanie Muzeum Narodowego w Kielcach, Świętego Krzyża i Krzemionek Opatowskich, rozrywek dostarczy wizyta w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym, parku wspinaczkowym w Bilczy, a także w basenach w Morawicy i Nowinach. 

Reklama