Tężnia i strefy relaksu powstają w prawobrzeżnej części Sandomierza

Data publikacji: 05.08.2019 11:28
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Budowa tężni

Budowa tężni
Sandomierz. 05.08.2019 / Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu powstaje tężnia solarna, która będzie jednym z elementów zrewitalizowanego parku przy ul. Baczyńskiego w prawobrzeżnej części miasta. Solanka będzie spływać po gałązkach tarniny. W wyniku tego procesu tworzyć się będzie charakterystyczna mgiełka.

Budowa tężniSandomierz. 05.08.2019 / Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Przebywanie w takim środowisku jest bardzo wskazane dla osób cierpiących na choroby płuc i mających problemy z tarczycą. Na potrzeby tężni wkopano olbrzymie, czterokomorowe zbiorniki, w których będzie solanka. Oprócz tężni w parku zaplanowano też strefę zapachową z ziołami i innymi nasadzeniami oraz strefę bosych stóp. Tworzyć ją będą ścieżki wyłożone żwirkiem o różnej granulacji. Chodzenie po nim będzie jednocześnie masażem dla stóp. W ramach projektu powstanie również napowietrzna siłownia oraz część edukacyjna z tablicami o gniazdującym w pobliżu ptactwie.

Projekt parku powstał na zlecenie Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego "Sandomierz”, która także go sfinansowała. Prezes spółdzielni, miejski radny Andrzej Bolewski zwrócił uwagę na  nieprzypadkowość usytuowania tężni w tej części miasta. Większość mieszkańców osiedla to byli i obecni pracownicy huty szkła. Część osób ma schorzenia wynikające ze specyfiki pracy.

- Mam nadzieję, że nasi mieszkańcy, którzy będą korzystać z tego miejsca, polepszą stan swojego zdrowia - dodał prezes Bolewski.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec ma nadzieję, że park zdrowotny spotka się z sympatią nie tylko mieszkańców prawobrzeżnej części Sandomierza.

- Mimo, że kominy huty już nie dymią tak jak kiedyś, technologie się bardzo pozmieniały i generalnie mamy czyste powietrze w Sandomierzu, to jednak cieszę się, że taka inwestycja powstaje w naszym mieście. Będzie dodatkową atrakcją - dodał burmistrz.

Budowa parku na ulicy Baczyńskiego jest częścią dużego projektu dotyczącego rewitalizacji Sandomierza. Dofinansowanie pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Park kosztować będzie 1 mln 300 tys. złotych. Miasto z własnego budżetu wyda na ten cel około 300 tys. złotych.

Zakończenie prac zaplanowane jest w połowie października, ale prace idą w szybkim tempie i niewykluczone, że termin zostanie skrócony.

Budowa tężniSandomierz. 05.08.2019 / Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama