Kadrówkowicze oddali hołd zmarłym uczestnikom marszu

Data publikacji: 06.08.2019 12:23
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kadrówkowicze złożyli hołd zmarłym uczestnikom Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Kadrówkowicze złożyli hołd zmarłym uczestnikom Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej
Michałowice. 06.08.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Uczestnicy 54. Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej złożyli kwiaty przed pomnikiem w Michałowicach, upamiętniającym miejsce, w którym żołnierze Marszałka Józefa Piłsudskiego, 6 sierpnia 1914 roku obalili słupy graniczne państw zaborczych.

Z tego miejsca, w latach 1924 - 1939 i później od 1981 roku, piechurzy wyruszają w drogę w kierunku Kielc.

Jak mówi Dionizy Krawczyński, komendant "Kadrówki", obelisk został postawiony 11 listopada 1936 roku, w miejscu dawnej granicy zaborów austriackiego i rosyjskiego. Znajdujący się na nim napis świadczy o wydarzeniach, które miały miejsce w Michałowicach latem 1914 roku.

- 1. Kompania Kadrowa Wojska Polskiego, pod dowództwem Tadeusza Kasprzyckiego "Zbigniewa", złożona z czterech plutonów: Kazimierza Piątka "Herwina", Henryka Paszkowskiego "Kroka", Stanisława Bukackiego „Burhandta” i Jana Kruszewskiego "Kruka", oraz oddział ułanów Władysława Prażmowskiego "Beliny", podniosła sztandar walki o Wolność, Honor i Suwerenność Narodową, zapoczątkowując epopeję Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej - mówi Dionizy Krawczyński. W pobliżu pomnika w Michałowicach znajduje się też monument poświęcony zmarłym uczestnikom "Kadrówki".

Jeszcze dziś, uczestnicy marszu wezmą udział w zawodach strzeleckich, które odbędą się w Słomnikach, a po południu będą uczestnikami, promującego Wojska Obrony Terytorialnej, pikniku na Rynku w Słomnikach. "Kadrówka" wkroczy do Kielc 12 sierpnia.

Reklama