ŚCO jeszcze skuteczniej leczy chorych onkologicznie

Data publikacji: 07.08.2019 15:19
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 01.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczęło szczepienia przeciw bakteriom wywołującym zapalenie płuc u osób chorych na najczęstsze nowotwory. Preparaty podawane są pacjentom przed rozpoczęciem terapii i chronią ich przed infekcjami.

Szczepienie jest bardzo istotne, ponieważ pacjenci onkologiczni z powodu swojej choroby mają znacznie obniżoną odporność i są narażeni na wszelkie groźne dla ich zdrowia i życia infekcje, które z kolei powodują, że chory musi mieć wstrzymaną terapię.

Jak informuje profesor Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii, Immunologii i Transplantacji Szpiku w ŚCO, szczepienia podawane są chorym, cierpiącym na 7 grup nowotworów.

- Wybraliśmy najczęstsze nowotwory, by szczepieniami objąć jak największą populację pacjentów. Preparaty podawane będą chorym na raka płuca, jelita grubego, pęcherza moczowego, szyjki macicy oraz macicy. Szczepieni będą również chorzy na przewlekłą białaczkę limfocytową i panie cierpiące na raka piersi. Te nowotwory stanowią aż 90 proc. wszystkich nowotworów, które dotykają naszą populację - mówi profesor Marcin Pasiarski.

Jak dodaje, program szczepień ochronnych powoduje, że chorzy lepiej tolerują samo leczenie. Poprawi to również ich efekty leczenia, ponieważ specjaliści mogą częściej podawać chemioterapię.

- Każde leczenie przeciwnowotworowe musi odbywać się w określonych cyklach. Im lepiej jest to przestrzegane, tym to leczenie jest skuteczniejsze. Jeśli chory ulegnie infekcji, dojdzie u niego do zapalenia płuc, wówczas ta terapia często odwlekana jest nie o kilka dni, ale nawet o kilka tygodni. Natomiast wtedy skuteczność takie leczenia jest zdecydowanie słabsza i osiągamy gorsze wyniki leczenia onkologicznego - wyjaśnia profesor Marcin Pasiarski.  

Wśród osób cierpiących na choroby onkologiczne od 20 do 40 proc. pacjentów umiera nie z powodu nowotworu, a z powodu infekcji. W przypadku chorób onkologiczno-hematologicznych ten odsetek sięga nawet 80 proc.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama