Wyremontowane drogi w Bałtowie dzięki rządowej pomocy

Data publikacji: 08.08.2019 12:49
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Symboliczne przecięcie wstęgi na jednej z wyremontowanych dróg w gminie Bałtów

Symboliczne przecięcie wstęgi na jednej z wyremontowanych dróg w gminie Bałtów
Bałtów. 08.08.2019 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Ponad 5 kilometrów dróg zostało oddanych do użytku w gminie Bałtów. Ich remont po szkodach spowodowanych ubiegłorocznymi nawałnicami był finansowany w ramach promes przyznanych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Jak podkreślił wójt Bałtowa, Hubert Żądło, gmina otrzymała rekordową kwotę w wysokości 1,9 mln na siedem remontów. Sześć z nich udało się zrealizować za kwotę niższą, niż pierwotnie zakładano, w wyniku czego prawie 400 tys. złotych gmina zwróciła do budżetu państwa.

- Chciałem podziękować pani wojewodzie, że ma w opiece gminę Bałtów, i że udało się za jej pośrednictwem otrzymać tak duże fundusze dla gminy. Podziękowania też dla posła Andrzeja Kryja, który reprezentuje parlamentarzystów. Gdyby takie pieniądze nie zostały przekazane dla gminy Bałtów, nigdy nie byłoby nas stać na wykonanie tylu remontów w ciągu jednego roku - podkreślił wójt Hubert Żądło.

Bałtów po raz pierwszy sięgnął po promesy na usuwanie skutków żywiołowych. Jak mówiła wojewoda Agata Wojtyszek, jest to wsparcie w wysokości 80 proc. wartości zadania, więc gmina z własnego budżetu musi wyłożyć pozostałe 20 proc. Dodała, że w ubiegłym roku świętokrzyskie skorzystało z tego programu, otrzymując 87 mln zł. W tym roku to wsparcie jest większe.

- To ścisła współpraca między samorządem, wojewodą, a rządem, bo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji reaguje na te nasze potrzeby. W tym roku samorządy otrzymały 99 mln zł.

Poseł Andrzej Kryj wskazując na gminę Bałtów i wójta Huberta Żądło, zaznaczył, że to przykład dobrej współpracy między administracją rządową, a samorządem.

Wójt Hubert Żądło zapowiedział, że po raz kolejny będzie ubiegał się o rządowe wsparcie.

Od lewej: Marcin Jabłoński – przedstawiciel jednej z firm wykonujących remont dróg w gminie Bałtów, Andrzej Kryj - poseł PiS, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski i Hubert Żądło - wójt BałtowaBałtów. 08.08.2019 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Reklama