Budżet Obywatelski w nowej odsłonie

Data publikacji: 08.08.2019 13:25
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Radio Kielce

Władze Kielc zachęcają mieszkańców do składania wniosków w nowym budżecie obywatelskim. W porównaniu do ubiegłego roku pojawiła się nowa kategoria tzw. projekty miękkie związane np. z organizacją koncertów, festynów czy imprez. Ideą jest podniesienie jakości życia mieszkańców.

Jak mówi rzecznik prezydenta, Tomasz Porębski, pomysł nowej kategorii w budżecie wyszedł w dużej mierze od samych mieszkańców. Dodaje, że modernizacja budżetu obywatelskiego była jednym z postulatów wyborczych prezydenta Bogdana Wenty.

Pomysł miękkich projektów został przyjęty nie bez wątpliwości ze strony radnych. Dariusz Kisiel obawia się, że miękkie inwestycje miejskie mogą szybko nabrać politycznego wydźwięku lub zostać przejęte przez prywatne firmy, które pod ideą inicjatyw społecznych będą promować swoją działalność.

Dodaje, że lepszym pomysłem byłoby przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na projekty twarde czyli inwestycje, z których później mieszkańcy mogliby korzystać z niewielką pomocą ze strony miasta.

Rzecznik prezydenta odpowiada, że jeśli ewentualne inicjatywy dotowane z budżetu będą miały niepożądany wydźwięk lub będą służyły jakimś ukrytym celom, to mieszkańcy mają prawo je skrytykować. Jak na razie miasto nie planuje blokowania projektów z powodów politycznych lub ideologicznych.

W tym roku do rozdysponowania jest 7 mln złotych.

Jak mówi Danuta Papaj - zastępca prezydenta Kielc, decyzja o zwiększeniu budżetu była podyktowana ustawą, która nakazuje, aby pół procent wydatków gminy z poprzedniego roku zostało przekazane właśnie na budżet obywatelski.

Łącznie zadania zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego podzielone zostały na trzy kategorie: zadania małe, na które przeznaczono 4 miliony złotych, gdzie koszt realizacji pojedynczego zadania nie przekracza 150 000 zł. Zadania duże - łączna pula 2 mln złotych z kosztem realizacji powyżej 150 000 zł. I projekty miękkie. Tutaj koszt pojedynczego zadania musi zamknąć się w 30 tys. zł. Miasto przeznaczyło na to 1 milion złotych.

Na składanie projektów mieszkańcy Kielc mają czas do 22 sierpnia. 30 września opublikowana zostanie lista zweryfikowanych pomysłów. Na odwołanie się od decyzji pomysłodawcy będą mieli trzy dni. Listę projektów dopuszczonych do głosowania poznamy 8 października. Głosowanie nad projektami zakończy się 23 października.

 

Reklama