Kadrówkowicze w Jędrzejowie. Zwiedzili muzeum Przypkowskich

Data publikacji: 09.08.2019 20:00
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
„Kadrówka” dotarła do Jędrzejowa

„Kadrówka” dotarła do Jędrzejowa
Jędrzejów. 09.08.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„Kadrówka” dotarła do Jędrzejowa. Za piechurami już 80 kilometrów trasy. Kadrówkowicze wraz z zaproszonymi gośćmi zwiedzili muzeum Przypkowskich, gdzie znajduje się kolekcja eksponatów, pism i literatury związanych z Legionami Polskimi. Józef Piłsudski kwaterował w siedzibie muzeum, będącej wówczas domem Przypkowskich w 1915 roku.

Jak opowiada dyrektor placówki Jan Przypkowski, marszałek po dotarciu do Jędrzejowa zamieszkiwał w gabinecie lekarskim Feliksa Przypkowskiego. Za łóżko miał stojącą pod ścianą, a znajdującą się w muzeum po dziś dzień, leżankę dla pacjentów. W muzeum można oglądać także telefon, z którego marszałek wydawał rozkazy oraz biurko przy którym urzędował.

- Oprócz mebli zachowały się m. in. rozkazy wypisywane przez wtedy komendanta Piłsudskiego na blankietach lekarskich, które znajdował w biurku – opowiada dyrektor.

Ponadto w jednej z szaf znajduje się osobliwa pamiątka, jaką jest dziura po kuli wystrzelonej przypadkowo z broni Józefa Piłsudskiego. Broń wystrzeliła, gdy ordynans marszałka czyścił ją nie zauważywszy, że w środku znajduje się jeszcze jeden nabój. W tej samej szafie schowana jest czapka ułańska „siódemki” Beliny. Otrzymała ją od samego Władysława Beliny-Prażmowskiego, Zofia Przypkowska w zamian za gościnę.

W pomieszczeniu obok, będącym salonem domu Przypkowskich podziwiać można szachownicę. Jak wyjaśnia Jan Przypkowski, Józef Piłsudski często z niej korzystał rozkrywając niekończące się partie szachów sam ze sobą. W oryginalnym stanie zachowała się także kuchnia, w której gotowano legionistom obiady oraz jadalnia, w której marszałek Piłsudski przyjmował gości, opowiadając im swoje historie i grzejąc się przy piecu.

W Jędrzejowie odbyły się zawody strzeleckie o szablę komendanta Piłsudskiego. Pierwsze miejsce oraz replikę sławnej broni otrzymał Piotr Malczewski z jednostki strzeleckiej w Tomaszowie Mazowieckim.

Uroczystości zakończyły się apelem wieczornym na Placu Kościuszki pod Domem Przypkowskich w Jędrzejowie z udziałem wojewody Agaty Wojtyszek i ministra Jana Kasprzyka.

W sobotę Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej wejdzie do miejscowości Choiny nad Nidą.

Reklama