Na rowerach upamiętnili Brygadę Świętokrzyską. Trasa - wyjątkowa

Data publikacji: 10.08.2019 07:27 / Data aktualizacji: 10.08.2019 19:47
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zagnańsk. Rajd rowerowy szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych

Zagnańsk. Rajd rowerowy szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych
10.08.2019 / Fot. Izabela Mortas / Radio Kielce

30 osób wzięło udział w Rajdzie rowerowym szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Wszyscy podkreślają, że to nie tylko dla miłej rowerowej przejażdżki, lecz przede wszystkim - prawdy historycznej. Jeden z uczestników przyjechał aż z Opola.

Paweł Andrzejuk podkreśla, że dla upamiętnienia historii warto było przyjechać przed Dąb Bartek i razem z innymi patriotami odbyć rajd szlakiem Brygady Świętokrzyskiej.

- Przyjechałem z Opola, bo sprawy związane z wolnością mojego kraju są dla mnie niezwykle ważne. Tak samo, jak prawda historyczna na temat Wojska Polskiego. Brygada niepotrzebnie jest szkalowana - przyznaje.

Podobnego zdania są panie Irena i Katarzyna, czyli mama z córką, które także zdecydowały się uczestniczyć w rajdzie.

- Ważna jest dla nas okazja, z jakiej zorganizowano ten rajd. Dla nas Brygada Świętokrzyska odpowiada za dobre czyny, zmierzające do tego, byśmy byli wolni - mówiła pani Katarzyna.

Jej mama dodała, że uczczenie powołania jednostki na sportowo bardzo jej się podoba, bo rower to jej pasja.

- Jeżdżę codziennie z rana po 30 kilometrów - przyznaje.

- Uczestnicy rajdu jechali od Zagnańska przez Cierchy do Lasocina. Trasa nie była przypadkowa - podkreśla starosta kielecki Mirosław Gębski, organizator wydarzenia.

- Mieliśmy do przejechania około 46 kilometrów. Jechaliśmy pierwszą trasą, jaką pokonała część Brygady Świętokrzyskiej w momencie powołania jednostki. Żołnierze po walkach z Niemcami w Jasiowie i Kaniowie ruszyli z Zagnańska do Lasocina, gdzie była mobilizacja - przypomina.

Na zakończenie rajdu odbyło się ognisko patriotyczne z gitarą i akordeonem połączone z projekcją filmów historycznych.

Reklama