Święto śliwki w cieniu kataklizmu

Data publikacji: 11.08.2019 06:15 / Data aktualizacji: 11.08.2019 21:12
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
22. Święto Śliwki

22. Święto Śliwki
Szydłów. 11.08.2019 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Pierogi ze śliwką, ciasta drożdżowe, dżemy, kompoty i wiele innych przysmaków, w których głównym składnikiem są śliwki. To wszystko można było skosztować w Szydłowie, podczas 22. Święta Śliwki. Lokalne specjały prezentowały koła gospodyń wiejskich.

Jak mówi Wiesława Krześ, sołtys Korytnicy, tegoroczne święto śliwki odbywa się w nieco  smutniejszej atmosferze, z uwagi na gradobicie, jakiego w ubiegłym tygodniu doświadczyła gmina Szydłów. Nawałnica spowodowała niemal stuprocentowe straty w sadach śliwkowych. Mimo to dla wszystkich chętnych, nie brakowało lokalnych produktów.

- Na naszym stoisku prezentujemy między innymi pierogi ze śliwką, ciasta śliwkowe, a także świeże owoce w naturalnej postaci. Ponadto nie brakuje produktów i potraw związanych z pozostałymi płodami rolnymi, jakie uprawiamy w swoich ogródkach i sadach - dodaje.

Osoby, które odwiedziły dziś Szydłów podkreślają, że mimo, iż śliwek w tym roku nie jest aż tak dużo, owoce są wyjątkowo smaczne. Natomiast ich ulubione potrawy ze śliwek to głownie knedle, czy kompot, choć nie brakowało także amatorów śliwki suszonej.

Tegoroczne święto śliwki zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.

Reklama