Świętujemy wspólnie z żołnierzami [POSŁUCHAJ HOMILII]

Data publikacji: 13.08.2019 11:51 / Data aktualizacji: 15.08.2019 12:19
Autor: Marek Orkisz , Monika Miller , Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Bazylika Katedralna. Uroczystości Święta Wojska Polskiego

Kielce. Bazylika Katedralna. Uroczystości Święta Wojska Polskiego
15.08.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Mszą świętą w Bazylice Katedralnej w Kielcach rozpoczęły się uroczystości Święta Wojska Polskiego, które upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku, stoczoną przez polską armię z bolszewikami.

Kielce. Bazylika Katedralna. Uroczystości Święta Wojska Polskiego. Na zdjęciu biskup kielecki Jan Piotrowski15.08.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce  

Do rachunku sumienia związanego z wykorzystaniem daru wolności w Polsce wezwał podczas homilii w Bazylice Katedralnej biskup kielecki Jan Piotrowski.

- Co się dzieje w naszym domu z darem wolność, której perłami są sprawiedliwość społeczna, jedność, zgoda narodowa, pojednanie i wewnętrzny pokój? - mówił Jan Piotrowski.

Biskup powiedział, że dzięki nowoczesnym technikom informacje są wszechobecne, ale nigdy dotychczas nie było tylu nieporozumień, intryg i oskarżeń. 0 Globalizacja nie niesie ze sobą pokoju - zauważył hierarcha.

Jako wzór prawdziwego korzystania z danej nam wolności wskazał Matkę Bożą. Jest ona przykładem słuchania słowa bożego, pokory i służby, przebaczania i szacunku wobec każdej osoby, a przede wszystkim życia w prawdzie i miłości.

Biskup przypominając rolę Maryi w życiu Kościoła i Polski stwierdził, że szczególną czcią darzyli ją święty Jan Paweł II, Maksymilian Kolbe czy kardynał Stefan Wyszyński.

- Miliony Polaków modliły się za jej pośrednictwem w czasach dostatku i pokoju, ale także w dniach zagrożenia, tak jak w sierpniu 1920 roku. Dziś mając wolną Polskę możemy z Maryją śpiewać hymn wdzięczności i uwielbienia za wolność i niepodległość, pokój i nadzieję na lepsze jutro. Ona była przewodnikiem dla całych pokoleń Polaków. Ta wiara jest także obecna dzisiaj czego przykładem są pielgrzymki, które podążały w ostatnich dniach na Jasną Górę. Wśród nich była także pielgrzymka kielecka, która modląc się za pośrednictwem Maryi wyszła z Wiślicy, aby idąc przez wzgórze katedralne dotrzeć na Jasną Górę - mówił biskup kielecki Jan Piotrowski.

POSŁUCHAJ HOMILII:

Po mszy pododdziały i uczestnicy uroczystości przeszli w miejsce uroczystego apelu, czyli na Plac Wolności. Tam, zgodnie z ceremoniałem, na maszt podniesiono flagę państwową, a uczestnicy odśpiewali Hymn Państwowy. Żołnierze i pracownicy wojska zostali wyróżnieni odznaczeniami i mianowaniami na wyższe stopnie.

 

UROCZYSTOŚCI ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO [OGLĄDAJ]

Kielce. Plac Wolności. Uroczystości Święta Wojska Polskiego15.08.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

UROCZYŚCI ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO W REGIONIE [RAPORT]

Reklama