Lofty i wieża na Wzgórzu Karscha?

Data publikacji: 13.08.2019 16:32
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Wzgórze Karscha

Kielce. Wzgórze Karscha
Kielce. 02.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jak będzie wyglądało Wzgórze Karscha w Kielcach? Mają to wskazać trzymiesięczne konsultacje społeczne, które rozpoczną się we wrześniu. Miejscy urzędnicy pracują nad koncepcją dla tej części Kielc od dłuższego czasu, chcą jednak poznać również opinie mieszkańców.

W tym celu udało się pozyskać grant w wysokości 20 tysięcy złotych - informuje Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury w ratuszu. 

- Będzie tam dopuszczona zabudowa, ale na ściśle określonych warunkach, ponieważ jest to ważna część miasta. Będziemy pytać mieszkańców o zdanie. Oczywiście z udziałem właścicieli i potencjalnych inwestorów. Uwagi będą brane pod uwagę, ale z zachowaniem harmonii tego terenu - zaznaczył dyrektor.

Artur Hajdorowicz dodaje, że urzędnicy są w stałym kontakcie z właścicielami wzgórza. Niedawno współwłasność została rozdzielona na dwie praktycznie równe części. Dzieli je ulica Stanisława Franasia stanowiąca dojazd do basenu.

Część wschodnia należy do dotychczasowych właścicieli. Natomiast pozostały fragment parceli jest własnością kieleckiego dewelopera. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jest to Przedsiębiorstwo Budowlane Chałupka.

- Tutaj pojawiła się koncepcja budynku, który byłby przeznaczony na lofty, czyli mieszkania urządzone w dawnych pomieszczeniach poprzemysłowych z częścią usługową. Jest też pomysł odtworzenia dawnej wieży browarnianej. To wszystko odtwarza klimat zabudowy przemysłowej z drugiej połowy XIX wieku - dodaje Artur Hajdorowicz.

Dworek i dawny budynek słodowni Browaru Karscha, pochodzące z drugiej połowy XIX wieku są wpisane do gminnej ewidencji zabytków. Pozostały obszar o powierzchni 2,5 hektara to teren inwestycyjny.

Miejscy planiści są w trakcie opracowywania planu zagospodarowania przestrzennego dla Wzgórza Karscha. Dokument będzie obejmował prawie 4 hektary w śródmieściu Kielc, w rejonie ulic Ogrodowej, Jana Pawła II i Krakowskiej. Ma to być sposób na uchronienie tego miejsca przed chaotyczną zabudową. Plan określi gabaryty budynków, które będą mogły tam powstać oraz ich lokalizacje. Na pewno będzie to budownictwo współgrające z tym miejscem.

Reklama