Uroczystości Święta Wojska Polskiego w regionie [RAPORT]

Data publikacji: 14.08.2019 14:36 / Data aktualizacji: 15.08.2019 14:25
Autor: Emilia Sitarska , Anna Głąb , Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego

Kielce. Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Uroczysty apel przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności w Kielcach będzie głównym punktem czwartkowych uroczystości Święta Wojska Polskiego w stolicy województwa świętokrzyskiego.

KIELCE


Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpocznie o godz. 11 msza święta w bazylice katedralnej, odprawiona w intencji ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego. Mszy świętej będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Po nabożeństwie uczestnicy wydarzenia przemaszerują ulicami Kielc na Plac Wolności. Podczas uroczystego apelu flaga państwowa zostanie podniesiona na maszt, odegrany zostanie hymn narodowy, odbędzie się apel pamięci, a żołnierze oddadzą salwę honorową. Wygłoszono zostaną też okolicznościowe przemówienia, a pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego będą złożone wieńce. Zaplanowano także wręczenie odznaczeń resortowych i medali związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po oficjalnej części uroczyści przy stoiskach promocyjnych będzie można porozmawiać z żołnierzami kieleckiego garnizonu: z Centrum Przegotowań do Misji Zagranicznych (CPdMZ), 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Wojskowej Komendy Uzupełnień. Prezentowane będą także samochody Humvee.

Uroczystości będą transmitowane na antenie Radia Kielce.

 

STARACHOWICE

Obchody Święta Wojska Polskiego w Starachowicach rozpoczną się o godz. 10.15 zbiórką pocztów sztandarowych przed kościołem Wszystkich Świętych. Kwadrans później rozpocznie się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po niej uczestnicy przemaszerują przed Pomnik Niepodległości, tu złożą kwiaty i oddadzą hołd bohaterom. O godz. 13 na placu pod Skałkami rozpocznie się piknik z okazji Święta Wojska Polskiego. Zaprezentuje się Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne „GROT”, Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” z Rudy Malenieckiej oraz Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju.

Zaplanowano, między innymi, strzelanie z armaty czarnoprochowej i XIX-wiecznej broni palnej, oprawę kos bojowych i kucie gwoździ żelaznych. Będą pokazy odlewania ołowianej amunicji karabinowej i odlewanie ołowianych żołnierzyków. W punkcie medycznym pokazana zostanie opieka medyczna i ziołolecznictwo z XIX wieku. Na zakończenie wystąpią zespoły „Wiarusy” i „Szmelcpaka”.

 

SKARŻYSKO-KAMIENNA

W Skarżysku będzie można świętować w Muzeum Orła Białego. 99 lat po Bitwie Warszawskiej na darmowe wejściówki w godz. 17-20 mogą liczyć dzieci i młodzież szkolna. Punktualnie o godz. 10, 12 i 14 muzealnicy przeprowadzą konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży. Każda z pierwszych 200 osób, które od rana (muzeum jest czynne od godz. 8.00) odwiedzi rejowską placówkę może liczyć, że poza biletem dostanie prezent niespodziankę. Miłośnicy żołnierskiej przygody mogą się zapisywać na przejażdżki wozem bojowym przeznaczonym dla piechoty - w godz. 11-15. Z kolei każdy uczeń lub dziecko w wieku przedszkolnym będzie w godz. 17-20 wpuszczane na teren muzeum za darmo.

 

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

Uroczyste obchody rozpoczną się o godz. 9.15 - w Parku Miejskim im. Józefa Piłsudskiego przed pomnikiem marszałka prezydent miasta złoży wieniec. Następnie o godz. 10.30 w kolegiacie pw. św. Michała odprawiona zostanie msza święta. Po eucharystii uczestnicy przejdą na cmentarz przy ulicy Denkowskiej, gdzie głos zabierze włodarz miasta oraz inni goście, na grobach żołnierzy złożone zostaną kwiaty oraz znicze. Uroczystości zakończy orkiestra dęta, która zagra wiązankę utworów patriotycznych.

 

KUNÓW

W Kunowie upamiętniona zostanie 99. rocznica Bitwy Warszawskiej. O godz. 8.45 uczestnicy uroczystości zbiorą się przed budynkiem biblioteki, aby wspólnie o godzinie 9.00 przemaszerować na Rynek. Tam zaplanowano okolicznościowe przemówienia, złożenie kwiatów przed pomnikiem Ku Czci Poległych oraz występ Strażackiej Orkiestry Dętej z Kunowa. Na zakończenie obchodów o godzinie 10.00 mieszkańcy udadzą się na mszę świętą, która odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. św. Władysława w Kunowie.

 

SANDOMIERZ

O godzinie 12.30 w wojskowej części Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu zostanie złożony hołd żołnierzom Wojska Polskiego poległym na polu chwały. Będzie to też upamiętnienie 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

O godzinie 15 na bulwarze imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sandomierzu rozpocznie się piknik wojskowy pod hasłem „Wierni Polsce”. Wydarzenie potrwa do godziny 20. W tym czasie na uczestników czekają, między innymi, wystawa sprzętu wojskowego, występ Orkiestry Wojskowej z Dęblina. Atrakcją będzie też możliwość skosztowania wojskowej grochówki. Jak podkreśla Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik referatu kultury, promocji, sportu i turystyki w Urzędzie Miasta w Sandomierzu, impreza jest skierowana dla całych rodzin, mieszkańców, a także turystów. Organizatorem wydarzenia jest dowódca Garnizonu Sandomierz oraz burmistrz Sandomierza.

 

KAZIMIERZA WIELKA

W Kazimierzy Wielkiej uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego zaplanowano dopiero 23 sierpnia. W programie, między innymi, złożenie kwiatów pod pomnikiem Wincentego Witosa.

Reklama