Terytorialsi już świętowali. Były awanse i odznaczenia

Data publikacji: 14.08.2019 20:33
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Obchody Święta Wojska Polskiego 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Obchody Święta Wojska Polskiego 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Kielce. 14.08.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęli obchody Święta Wojska Polskiego. Podczas uroczystości przy kościele garnizonowym w Kielcach, wręczono między innymi odznaczenia i awanse na wyższe stopnie wojskowe zasłużonym członkom formacji.

Jak mówi pułkownik Artur Barański, dowódca świętokrzyskiej brygady WOT, 15 sierpnia to najważniejsze żołnierskie święto w Polsce, dlatego cieszy fakt, że każdego roku ten dzień może uroczyście obchodzić coraz większa grupa świętokrzyskich terytorialsów.

- W czasie pierwszego roku formowania brygady była nas zaledwie garstka - kilkunastu żołnierzy zawodowych i kilkudziesięciu ochotników. Obecnie nasze szeregi znacząco się zwiększyły, dlatego każdy żołnierz służący w 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT chce ten dzień należycie upamiętnić. Ponadto w czasie czwartkowych obchodów Święta Wojska Polskiego żołnierze brygady będą obecni podczas uroczystości w całym województwie - dodaje.

W uroczystej zbiórce świętokrzyskich terytorialsów wzięli udział także parlamentarzyści, władze województwa i samorządowcy. Jak mówi senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej, mimo że Wojska Obrony Terytorialnej to nowa formacja w polskiej armii, już zdążyła się zapisać swoim działaniem na rzecz lokalnych społeczności.

- To pokazuje, że ci żołnierze-ochotnicy biorąc wzór z tych, którzy walczyli z armią bolszewicką w bitwie warszawskiej 1920 roku, z równym zapałem, poczuciem patriotyzmu, wiedzą i kompetencjami zapisują się dla losów i historii naszego regionu i ojczyzny - zaznacza.

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że służba żołnierzy wojsk obrony terytorialnej to powód do dumy dla wszystkich obywateli.

- Cieszę, się, że świętokrzyska brygada WOT rośnie w siłę. To żołnierze, którzy z potrzeby serca podjęli ciężki trud służby dla Rzeczpospolitej dzieląc go pomiędzy obowiązki domowe i życie prywatne. W przededniu święta Wojska Polskiego należy życzyć im, aby byli stale zapatrzeni w bohaterów chwały polskiego oręża, by tak jak oni, także w czasie pokoju służyli Ojczyźnie - dodaje.

W uroczystości wziął udział także Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, który podkreślił, że wojska obrony terytorialnej to szczególny rodzaj służby, ponieważ ich podstawę stanowią ochotnicy, którzy dzielą swoje życie prywatne i zawodowe ze służbą dla kraju, a także kultywowaniem chlubnych patriotycznych tradycji.

Marszałek Andrzej Bętkowski zaznacza, że z perspektywy czasu należy ocenić, że decyzja o powołaniu kolejnego rodzaju sił zbrojnych była słuszna.

- WOT zdecydowanie spełnia swoją rolę, w naszym regionie brygada rozwija się bardzo dynamicznie. A takie uroczystości w przededniu święta Wojska Polskiego to okazja, do wyróżnienia i awansów dla żołnierzy i złożenia najlepszych życzeń i kolejnych sukcesów w służbie dla ojczyzny - dodaje.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podkreśla, że przy okazji Święta Wojska Polskiego szczególne pochwały należą się przedstawicielom świętokrzyskiej brygady WOT, którzy bez wahania zaangażowali się w pomoc mieszkańcom dotkniętym tragicznymi skutkami klęsk żywiołowych, spowodowanych ulewnymi deszczami.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, zaznacza, że wojska obrony terytorialnej są szczególnie ważne dla lokalnej społeczności, ponieważ to formacja która jest najbliżej obywateli, zawsze gotowa nieść pomoc w kryzysowych sytuacjach.

Środowe obchody Święta Wojska Polskiego zorganizowane przez 10. Świętokrzyską Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej zakończył koncert „Droga do Niepodległości”, oraz msza święta w kościele garnizonowym. 

Reklama