Ostrowczanie oddali hołd bohaterom "Cudu nad Wisłą"

Data publikacji: 15.08.2019 14:36
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Obchody Święta Wojska Polskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Obchody Święta Wojska Polskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim
15.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Zygmunt Derlikowski, Bolesław Kulczuga, Rusław Szydłowski i Antoni Życki uczniowie szkoły im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim - to harcerze, którzy polegli w bitwach z Armią Czerwoną w czasie wojny polsko-bolszewickiej. To im i tysiącom żołnierzy oddano hołd z okazji Święta Wojska Polskiego, a także 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Grób czterech harcerzy znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Denkowskiej w Ostrowcu. Tam uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn narodowy, wysłuchali przemówień, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Wcześniej modlili się w intencji ojczyzny w kolegiacie św. Michała.

Tak zwany „Cud nad Wisłą” to ważne wydarzenie w historii, które uchroniło Polskę, ale i całą Europę Zachodnią przed zalewem bolszewizmu - mówiono podczas ostrowieckich uroczystości.
Senator Jarosław Rusiecki uważa, że żołnierzowi polskiemu należy się cześć i chwała. Wyraża też nadzieję, że już wkrótce w Ostrowcu Świętokrzyskim Święto Wojska Polskiego będzie miało zupełnie inny wymiar.

- Mam nadzieję, że wkrótce w Ostrowcu będzie 103. batalion Świętokrzyskiej Brygady WOT. To wojsko jest nam potrzebne, bo to prestiż dla miasta, ale i chluba dla Polski - mówi senator.

Z kolei poseł Andrzej Kryj, podkreśla, że to co się stało 99 lat temu na przedpolach Warszawy miało wymiar wojskowy, polityczny, ale gdyby nie wymiar religijny, który towarzyszył żołnierzom w 1920 roku, być może losy Bitwy Warszawskiej potoczyłyby się inaczej - twierdzi Andrzej Kryj.

Prezydent miasta Jarosław Górczyński odczytując swoje przemówienie zawarł myśl, że w dzisiejszych czasach szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na naukę patriotyzmu młodego pokolenia, która powinna skupiać się na pokoju, a nie na wojnie. Dodał, że pamięć o Bitwie Warszawskiej to obowiązek Polaków.

- Było i jest źródłem nieustającego powodu do dumy, a w trudnych czasach wzorem do naśladowania - mówił prezydent.

Wcześniej włodarz miasta złożył biało-czerwoną wiązankę przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Parku Miejskim.

Uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego odbyły się również w Kunowie.

Reklama