Piknik żołnierski i rekonstrukcja zwycięskiej bitwy w Starachowicach

Data publikacji: 15.08.2019 16:54
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Piknik żołnierski w Starachowicach

Piknik żołnierski w Starachowicach
Starachowice. 15.08.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Wystrzałem armatnim rozpoczął się piknik żołnierski na Placu pod Skałkami w Starachowicach. Obozowisko z okresu powstania styczniowego rozbiły dwie grupy rekonstrukcyjne, swoje stanowisko miała także Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej.

Piknik żołnierski w StarachowicachStarachowice. 15.08.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Grupa rekonstrukcyjna Oddział Powstańczy „Grot” 1863 powstała w styczniu tego roku, ale - jak podkreśla Mariusz Chmiel - szybko się rozrasta. Jej członkowie wraz z rekonstruktorami z Maleńca „W Dolinie Czarnej” tworzą spójny program edukacyjny.

Odwiedzający żołnierski piknik mogą zobaczyć, jak działała broń powstańcza. Była ładowana czarnym prochem od przodu, proch ubijany był specjalnym wyciorem i zabezpieczony tzw. „flejtuchem”. Iskra zapalna pochodzi z kapiszona - mówi Marcin Gryczko.

Piknik żołnierski w StarachowicachStarachowice. 15.08.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W zaimprowizowanym obozie prezentowana jest broń czarnoprochowa, żołnierski prowiant, czyli kasza, jaką żywili się powstańcy, jest także punkt medyczny. Maciej Chłopek przypomina, że w okresie powstania styczniowego medycy nie znali środków przeciwbólowych ani bakteriobójczych. Podczas walk w latach 1863-64 powstańców opatrywało około 500 medyków i felczerów.

Narzędzia, jakimi się posługiwali często pochodziły z zakładów szewskich i krawieckich. Były to piły, dłuta do oczyszczania kości czy jedwabne nici do zszywania ran. Jako środek przeciwbólowy używany był alkohol, czasem połączony z opium. Niejednokrotnie jednak zabiegi wykonywane były nawet bez takich środków. Przeżywalność po amputacji kończyn wynosiła około 80-85 procent, jednak obrażenia w okolicy jamy brzusznej były zazwyczaj śmiertelne. Żołnierzom dokuczała także malaria, zwana „zimnicą”. Jako środek zapobiegawczy stosowano wódkę z chininą. 

Rekonstruktorzy oferują także chleb powstańczy, a dla wszystkich jest grochówka. Piknik potrwa do wieczora, będą występy zespołów, zaprezentują się Wiarusy i Szmelcpaka.

Piknik żołnierski w StarachowicachStarachowice. 15.08.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Reklama