Dziękowali za plony i wspólnie się bawili. Wesołe dożynki w Bielinach

Data publikacji: 15.08.2019 22:24
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Dożynki gminy Bieliny

Dożynki gminy Bieliny
Bieliny. 15.08.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Uroczysty korowód barwnych wieńców dożynkowych oraz msza święta rozpoczęły tegoroczne święto plonów w gminie Bieliny. Wójt Sławomir Kopacz mówił, że choć sezon nie był najlepszy i pogoda dała się we znaki rolnikom, w tym także plantatorom truskawek, to jednak nie było najgorzej.

- Gdybyśmy chcieli podsumować cały sezon i całe rolnictwo, to ominęły nas te nagłe, bardzo trudne zjawiska atmosferyczne, więc mamy za co dziękować i tak też to święto wygląda. Ono jest z jednej strony tradycyjnym podziękowaniem rolniczym za to, co się udało zebrać, ale też jest okazją do wspólnego spotkania, do rozmowy, do dyskusji o tym, co w ogóle dzieje się w gminie - wyjaśnił.

Dożynkowy pochód wyruszył sprzed Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach na stadion sportowy, gdzie odbyło się nabożeństwo. Po nim nastąpiła prezentacja i ofiarowanie wieńców dożynkowych. W tym roku było ich 15, po jednym z każdego sołectwa. Jak podkreślił wójt Sławomir Kopacz, ta liczba cieszy, bo to znaczy, że wszyscy mieszkańcy gminy chcą się integrować, dziękując za tegoroczne plony.

- To się nie zdarza na co dzień, ale to pokazuje, że wspólnota w gminie Bieliny jest silna i ta chęć bycia razem jest żywa. To jest budujące i mobilizujące. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili - zaznaczył.

Zgodnie z tutejszą tradycją, nie ma konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Za to po raz pierwszy odbył się konkurs na hasło promujące gminę Bieliny. Pomysłów nie brakowało, a na zwycięzcę czekał rower. Wygrała Karolina Baran, która wymyśliła taki oto slogan: „Gmina Bieliny piękna jest: truskawki, zboża i krajobraz też”.

- Idąc na dożynki wymyśliliśmy to hasło razem z mężem i udało nam się wygrać. Hasło jest prawdziwe, bo Bieliny to naprawdę piękne miejsce - wyjaśniła.

Swoją reklamę wymyślił też obecny na dożynkach poseł Andrzej Kryj. Szybko zrymował: „W gminie Bieliny są piękne dziewczyny. Usta mają piękne jak maliny”. Próba została pochwalona, ale nie zdobyła uznania, bo zabrakło w haśle… truskawek.

Poseł przyznał, że chętnie przyjeżdża do Bielin.

- Bardzo cenię sobie pana wójta Sławomira Kopacza, który jest według mnie znakomitym samorządowcem, świetnym wójtem, tworzy tutaj znakomity klimat, a sami mieszkańcy gminy Bieliny także są osobami wyjątkowo ciepłymi. Bywam tu systematycznie i jestem im bardzo wdzięczny za tę gościnę, za to serce, za tę sympatię, którą okazują nie tylko mnie, ale też wielu innym przyjezdnym - zaznaczył.

Dożynki były także okazją do zaprezentowania utalentowanej wokalnie młodzieży z terenu gminy. Nie zabrakło smakołyków serwowanych przez koła gospodyń wiejskich oraz wesołego miasteczka dla dzieci.

Tagi do tego wpisu
Reklama