Letni Raport Dnia z Nowego Korczyna

Data publikacji: 16.08.2019 18:47
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Nowy Korczyn. Letni Raport Dnia. Grażyna Rasińska, Ewa Boduszek - Stowarzyszenie Korczynian Nad Nidą, Paweł Zagaja - burmistrz Nowego Korczyna i Robert Szumielewicz - Radio Kielce

Nowy Korczyn. Letni Raport Dnia. Grażyna Rasińska, Ewa Boduszek - Stowarzyszenie Korczynian Nad Nidą, Paweł Zagaja - burmistrz Nowego Korczyna i Robert Szumielewicz - Radio Kielce
Nowy Korczyn. 16.08.2019 / Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Nowy Korczyn – to kolejne miejsce, do którego dotarliśmy z Letnim Raportem Dnia. Miasto od 1258 do 1869 roku, kiedy to utraciło ten status na skutek carskich represji po Powstaniu Styczniowym. Odzyskany 1 stycznia 2019 roku.

Najważniejsze wyzwania stojące przed samorządem, to oczekiwana przez lat budowa mostu na Wiśle, która połączy województwo świętokrzyskie z małopolskim i stanie się oknem na świat Nowego Korczyna. Inwestycja ma się zakończyć w październiku przyszłego roku – mówi Paweł Zagaja, burmistrz miasta. Drugą kluczową inwestycją jest obwodnica Nowego Korczyna, która wyprowadzi z miasta ruch tranzytowy.

Nowy Korczyn, to także miejsce, do którego często zaglądają turyści nie tylko z kraju, ale również zza granicy.  Warto tu zobaczyć m. in. kilka zabytkowych kościołów, synagogę oraz źródełko Świętej Kingi, którego właściwości przynoszą ulgę w chorobach wzroku – mówiła Ligia Płonka, przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej.

Przez cały rok otwarty jest także Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury organizujący zajęcia dla młodszych i starszych. Tu także swoje prace prezentują miejscowi artyści. Ponadto we współpracy z różnymi instytucjami organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne - poinformowała Bogumiła Zawada – dyrektor instytucji.

Z kolei Grażyna Rasińska i Ewa Boduszek ze Stowarzyszenia „KGW Korcznian nad Nidą” są mistrzyniami w przygotowywaniu potraw z fasoli – regionalnego produktu wpisanego na listę unijną. To m. in. pierogi z fasolą ( palce lizać ) oraz królik i gęś z nadzieniem z fasoli. Ich potrawy zwyciężały na wielu konkursach kulinarnych w naszym regionie.   

Podobne wiadomości
14.08.2019 13:20

Letni Raport Dnia z Bielin

12.08.2019 13:21

Letni Raport Dnia z Kielc

09.08.2019 16:39

Letni Raport Dnia z Opatowa

Reklama