Nie żyje 14-letni rowerzysta. Sprawcą wypadku pijany kierowca

Data publikacji: 17.08.2019 21:04 / Data aktualizacji: 18.08.2019 14:39
Autor: Robert Felczak , Kamil Król , Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wypadek w miejscowości Sichów Duży w gminie Rytwiany

Wypadek w miejscowości Sichów Duży w gminie Rytwiany
17.08.2019 / Fot. KPP Staszów

14-letni rowerzysta zmarł, po tym jak potrącił go samochód prowadzony przez kompletnie pijanego kierowcę. W sobotni wieczór w miejscowości Sichów Duży w gminie Rytwiany ford fiesta kierowany przez 53-letniego mężczyznę najechał na 14-letniego rowerzystę. Kierowca samochodu miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Stan nastolatka po wypadku był bardzo ciężki. Rannego chłopca reanimowano na miejscu zdarzenia przez prawie dwie godziny. W tym czasie śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego czekał aż będzie można przetransportować nastolatka do szpitala.

- Lekarze, którzy przybyli na miejsce zdarzenia karetką, nie zdecydowali się na natychmiastowy transport lotniczy ze względu na to, że w śmigłowcu nie ma warunków do prowadzenia reanimacji - wyjaśnia Rafał Maziejuk, ratownik medyczny. - Przede wszystkim taką osobę trzeba ustabilizować do stanu, który umożliwi ewakuację do szpitala. Z tego co wiem tam trwała heroiczna walka o życie chłopca, stąd tak długi czas reanimacji - dodaje ratownik.

Po prawie dwóch godzinach lekarzom udało się przywrócić funkcje życiowe nastolatka i śmigłowiec zabrał go do szpitala w Kielcach. Chłopiec zmarł jednak po kilku godzinach.

Wypadek w miejscowości Sichów Duży w gminie Rytwiany17.08.2019 / Fot. KPP Staszów

Komisarz Artur Putowski, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, zwraca uwagę na społeczne przyzwolenie na jazdę po alkoholu.

- Ten kierujący prawdopodobnie nie pił sam, były z nim jeszcze jakieś osoby i zapewne nie była to jednorazowa sytuacja skoro był w stanie upojenia alkoholowego - mówi Artur Putowski. - Zwracamy się z apelem do osób, które widzą tego typu zachowania. Naszym obowiązkiem jest niedopuszczenie do jazdy takiej osobie, np. poprzez zabranie kluczyków do samochodu, czy wyznaczenie trzeźwej osoby do kierowania pojazdem - przypomina funkcjonariusz.

Marek Sochacki, dyrektor Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień MONAR w Kielcach, twierdzi, że kary za jazdę pod wpływem alkoholu bezwzględnie powinny zostać podwyższone.

- To bardzo przykra i bulwersująca sprawa, że dorośli ludzie w ten sposób postępują. Oprócz znacznie większego wachlarza kar za tego typu przestępstwa trzeba wrócić do szeroko pojętej profilaktyki dla wszystkich, bo to jest nam wszystkim bardzo potrzebne. Poruszanie się wszelkimi pojazdami pod wpływem alkoholu jest naganne i niedopuszczalne - podkreśla specjalista.

Mężczyzna, który spowodował wypadek został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Zostanie przesłuchany kiedy wytrzeźwieje. Prawdopodobnie usłyszy wówczas prokuratorskie zarzuty, a śledczy będą wnioskować o jego aresztowanie.

Do potrącenia rowerzysty doszło w sobotni wieczór także w Bogorii. Badanie krwi 34-letni kierowcy samochodu wykazało 3 promile alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia.

Reklama