Sukces Dymarek Świętokrzyskich. Tłumy ludzi odwiedziły Nową Słupię

Data publikacji: 19.08.2019 15:29
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Dymarki Świętokrzyskie. Koncert Krzysztofa Cugowskiego

Dymarki Świętokrzyskie. Koncert Krzysztofa Cugowskiego
Nowa Słupia. 18.08.2019 / Fot. Radio Kielce

Ponad 25 tysięcy osób wzięło udział w 53. Dymarkach Świętokrzyskich w Nowej Słupi. Koncert Krzysztofa Cugowskiego w niedzielę zakończył wydarzenie. Trwająca prawie trzy dni impreza, którą w piątkowy wieczór zainaugurował ognisty korowód, ściągnęła pod Święty Krzyż wiele osób nie tylko z regionu, ale też z całej Polski.

Jak podkreśla Agata Sałata, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach, organizator imprezy, to więcej niż przed rokiem. Dodaje, że biorąc pod uwagę liczbę sprzedanych biletów, oba dni były porównywalne, ale inaczej rozkładało się zainteresowanie. W sobotę zwiększony ruch zaczął się przed wieczornymi koncertami, natomiast w niedzielę wielu turystów przybyło rano.

- Od godziny 9.00 gdy tylko kasy zaczęły pracować, pojawiały się drobne kolejki. Na pewno było dużo rodzin z dziećmi, bardzo często była używana także Karta Dużej Rodziny, co nas cieszy - dodała.

Niedziela była typową rodzinną, co było widać na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego. Gry dla dzieci cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, dzieci biegały, szukały rozwiązań zagadek - wyjaśniła.

Teraz po zakończonej imprezie, organizatorzy już myślą o kolejnej edycji - mówi Andrzej Gąsior, burmistrz miasta i gminy Nowa Słupia.

- Już myślimy, kogo zaprosić i w jakim kierunku mają Dymarki pójść. Jednym z kluczowych elementów jest na pewno promocja imprezy i gminy - dodaje włodarz.

Dymarki Świętokrzyskie to cykliczna impreza o najdłuższej tradycji w regionie. Odbywa się od 1967 roku w Nowej Słupi u stóp Świętego Krzyża. Niezmiennie poświęcona jest prezentacji tradycji starożytnego hutnictwa żelaza w Górach Świętokrzyskich. Towarzyszy jej też Festiwal Kultury Ludowej, kiermasz oraz koncerty znanych artystów.

Tagi do tego wpisu
Reklama