Świętokrzyskie ma sposób na zatrzymanie studentów w regionie

Data publikacji: 19.08.2019 15:46
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
03.07.2019 / Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

Ośmiu studentów kierunku lekarskiego złożyło dotychczas wniosek o przyznanie stypendium naukowego. Jak informowaliśmy, by zmniejszyć braki kadry lekarskiej w świętokrzyskich szpitalach, zarząd województwa świętokrzyskiego postanowił uruchomić program stypendialny.

Osoba która otrzymuje stypendium musi po zakończeniu edukacji podjąć pracę w świętokrzyskich placówkach zdrowia przez tyle lat, przez ile otrzymywała finansowe wsparcie.

Jak informuje Marek Bogusławski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia, o przyznanie stypendium mogą ubiegać się żacy IV, V i VI roku kierunku lekarskiego ze wszystkich polskich uczelni medycznych.

- Osoby, które zakwalifikują się do programu od października do końca czerwca co miesiąc otrzymywać będą po dwa tysiące złotych. Każde dziewięć miesięcy pobierania stypendium, to jeden rok pracy - wyjaśnia Marek Bogusławski. 

O stypendium mogą ubiegać się osoby, które będą studiować na deficytowych specjalnościach. To m.in. anestezjologia, chirurgia, choroby wewnętrzne, pediatria, psychiatria dziecięca, rehabilitacja, onkologia kliniczna i radiologia.

Jak przyznaje Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, placówka regularnie poszukuje lekarzy różnych specjalizacji.

- Chętnie zatrudnimy anestezjologów. W perspektywie najbliższych lat brakować nam też będzie chirurgów dziecięcych. Dlatego wszelkie formy zachęty przyjmujemy z wielką radością. Myślę, że urząd marszałkowski wprowadzając program stypendialny dokładnie przeanalizował jego zasadność - dodaje dyrektor.  

Czas składania wniosków o przyznanie stypendium mija 10 września. Dokumenty należy przesłać lub przynieść do kancelarii urzędu marszałkowskiego w Kielcach.

Reklama