Wójt powołuje nową dyrektor Krzyżtoporu. Pracownicy chcą odchodzić

Data publikacji: 22.08.2019 12:59
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ujazd. Zamek Krzyżtopór

Ujazd. Zamek Krzyżtopór
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przez siedem lat zamkiem Krzyżtopór w Ujeździe będzie zarządzać Elżbieta Charymska. W Biuletynie Informacji Publicznej gminy ukazało się zarządzenie wójta Marka Stańka w tej sprawie. Mimo zapowiedzi, że szef placówki zostanie wybrany w konkursie, wójt nawet nie zaczął procedury i sam wskazał dyrektora zamku.

Marek Staniek tłumaczy, że taką możliwość daje mu ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Z konkursu natomiast zrezygnował, bo, jak twierdzi, zrobiłby się przy tym bałagan. Skarży się, że zgłaszali się do niego różni ludzie, ale nikt nie wydawał się odpowiedni.

- Z fakultetami, podyplomówkami, jednak po rozmowie z nimi ręce mi opadły, bo do wszystkiego potrzebne będą pieniądze. To byli też ludzie, którym brakowało lat do emerytury, dlatego postanowiłem wykorzystać swojego pracownika - informuje Marek Staniek.

Elżbieta Charymska była pracownikiem Gminnego Centrum Biblioteki i Kultury w Iwaniskach, a od lutego pełniła obowiązki dyrektora zamku, po rezygnacji z tej funkcji Janusza Wójcika. Wójt twierdzi, że nowa dyrektor prezentuje duży potencjał, a jej pomysły na zamek są kompatybilne z planami gminy. Nie jest jednak w stanie przytoczyć autorskich projektów, które mogłyby ściągnąć większą liczbę turystów.

- Jest młodą, ambitną i wykształconą osobą. Ogarnęła wszystkie wydarzenia, a także administrację na zamku. Wychodzimy dobrze finansowo. Wzrosły wpływy ze sklepiku i sprzedaży biletów - twierdzi wójt Marek Staniek.

W czasie pełnienia obowiązków przez Elżbietę Charymską z pracy odeszło dwóch doświadczonych pracowników. Z nieoficjalnych informacji Radia Kielce wynika, że również kilka innych osób szuka pracy. Pracownikom nie podoba się fakt organizowania na zamku imprez, które ściągają okolicznych mieszkańców, a nie przyjezdnych turystów.

W tym roku turyści nie będą też mieli możliwości uczestnictwa w Festiwalu Ognia i Światła na zakończenie wakacji. Ta atrakcja przyciągała gości, jednak wójt Marek Staniek twierdzi, że nie aż tylu, aby to się opłacało. Nie wyklucza, że festiwal może powrócić w kolejnych latach. 

Reklama