MSZ podsumowało w Kielcach ostatnie cztery lata pracy

Data publikacji: 23.08.2019 20:34
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.08.2019 Kielce. OMPiO. Debata

23.08.2019 Kielce. OMPiO. Debata "Współpraca i pomoc humanitarna". Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozpoczęło w Kielcach cykl 16 regionalnych debat, podsumowujących osiągnięcia ostatnich 4 lat w polskiej polityce zagranicznej. Motywem przewodnim pierwszego spotkania była współpraca i pomoc humanitarna.

Wziął w nim udział profesor Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, który zaznaczył, że współpraca w zakresie pomocy humanitarnej, to istotny aspekt działań polskiego MSZ. Tylko w 2018 roku Polska przekazała dwa miliardy 75 milionów złotych na pomoc rozwojową dla krajów Partnerstwa Wschodniego oraz wybranych krajów Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu.

Piotr Wawrzyk podkreślił, że jednym z najistotniejszych osiągnięć minionych czterech lat w polityce zagranicznej był wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. 

- Praktycznie wszystkie państwa Narodów Zjednoczonych głosowały za polską kandydaturą. Drugim ważnym elementem jest przyjmowanie polskiego punktu widzenia w sprawie kryzysu migracyjnego przez pozostałe państwa członkowskie Unii Europejskiej. Trzecim istotnym elementem jest kwestia zacieśniania współpracy i pokazywanie efektywności Grupy Wyszehradzkiej, a przez to oddziaływanie Polski przez swą politykę zagraniczną na inne państwa regionu - dodaje.

Zdaniem Piotra Wawrzyka, nadchodząca wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Polsce, oprócz konferencji bliskowschodniej będzie najważniejszym wydarzeniem w polityce zagranicznej tego roku.

- To wystąpienie, które wygłosi prezydent USA, będzie zapewne długo wspominane. Kolejne wyzwania w polityce zagranicznej będą zależne od wyniku wyborów parlamentarnych. Jeżeli swoją misję będzie kontynuował rząd Prawa i Sprawiedliwości, to polityka powinna się koncentrować na negocjowaniu dobrych ram finansowych UE. Z kolei w wymiarze globalnym będą to zabiegi o członkostwo Polski w Radzie Praw Człowieka jesienią tego roku. A także w Międzynarodowej Organizacji Morskiej i w Radzie Wykonawczej UNESCO - zaznacza.

W debacie wziął udział także m.in. poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Jak zaznaczył parlamentarzysta, pomoc humanitarna jest zaledwie małym wycinkiem, dobrych osiągnięć w polskiej polityce zagranicznej.

- Pomoc, jaką okazuje Polska krajom potrzebującym jest bardzo wysoka. Jest to szczególnie widoczne w kontekście europejskiej polityki migracyjnej, która nie funkcjonuje prawidłowo. My mamy na to pomysł, przeznaczając znaczne środki, bezpośrednio do tych państw, gdzie występują problemy migracyjne. Pomoc świadczona jest tam na miejscu, gdzie występują lokalne kryzysy. Dzięki temu możemy pomóc nie tylko państwom słabo rozwiniętym z innych kontynentów, ale także naszym sąsiadom jak Białoruś czy Ukraina - dodaje.

Współorganizatorem spotkania w kieleckim Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej była Fundacja imienia Stefana Artwińskiego, prowadząca Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.

Reklama