Rekordowa liczba uczniów w szkołach powiatu kieleckiego

Data publikacji: 23.08.2019 22:22
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Radni powiatowi zatwierdzili plan sieci szkół na terenie powiatu kieleckiego w nadchodzącym roku szkolnym. Od 1 września w powiatowych placówkach ponadpodstawowych naukę rozpocznie niemal 750 uczniów.

Nabór jest rekordowy w związku z przyjęciem podwójnego rocznika uczniów szkół gimnazjów i podstawówek. W placówkach uczyć się będzie ponad dwa razy tyle młodzieży, ile w roku ubiegłym - wtedy naukę rozpoczynało prawie 300 uczniów.

Najwięcej osób rozpocznie naukę w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie, gdzie utworzono 11 klas. Samorząd powiatu kieleckiego prowadzi też szkoły w Chmielniku i Chęcinach. Tu stworzono odpowiednio 10 i 6 klas pierwszych, czyli bardzo dużo - ocenia wicestarosta Tomasz Pleban.

- To świetnie rokuje na przyszłe lata. Nasze szkoły odniosły bardzo dobry wynik na egzaminach w tym roku, o 20 procent lepszy niż w roku ubiegłym, co wyraźnie przekłada się na zainteresowanie placówkami. Liczymy na to, że taki poziom uda nam się utrzymać dalej - mówi.

Wicestarosta przyznaje, że miał obawy, co do dalszego funkcjonowania zespołu szkół w Bodzentynie, ale pomyślnie utworzono w nim dwie pierwsze licealne klasy, każda prawie po 30 osób. Nie udało się stworzyć natomiast klas w technikum, zabrakło zainteresowanych.

Branżową edukację wybrało z kolei prawie 100 uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie. Profile, na które zdecydowali się pierwszoklasiści to: żywienie i usługi gastronomiczne, hotelarstwo, reklama, budownictwo, ekonomia, mechanik i fryzjer.

Reklama